Calificare în semifinale la Turneul Final U14

18 Mai 2017

Echipa noastră de Under 14 a învins astăzi fără prea mari probleme pe Laguna București, în primul meci al zilei a doua a Turneului Final al categoriei Under 14, ce se desfășoară în aceste zile la Oradea.

Cu excepția primelor 12 minute, meciul a fost controlat autoritar de baschetbaliștii antrenați de Mioara Iurian și Andrei Cosma, care au avut în sfertul al treilea peste 20 de puncte avantaj.

Laguna București - U-BT Cluj-Napoca 71-87 (17-21, 12-24, 19-20, 23-22)
Marcatori U-BT:
Niste 24 (8 rec., 1 p.d., 4 int., 1 capac), Pașca 22 (7 rec., 1 p.d., 2 int.), Roschnafsky 12 (3 rec., 1 p.d., 2 int., 1 capac), Sucală 10 (6 rec., 3 int., 1 capac), Cristescu 7 (8 rec., 1 int., 1 capac), Nistor 4 (8 rec., 1 rec., 4 int.), Coste 4 (1 rec., 2 p.d., 2 int.), Zăpârțan 2 (3 rec., 1 int.), Turdean 2 (1 rec., 3 p.d., 6 int.), Călugăreanu (2 rec.), Drăgan (3 rec., 1 p.d.). A mai jucat Hodiș.

În celălalt meci al zilei din Grupa A, gazdele de la LPS Bihorul Oradea au trecut de 4Sports Agronomia, scor 66-54.

În Grupa B, Dan Dacian a surclasat pe BC Slam București, scor 76-54, iar Baller Otopeni a trecut de CSȘ Târgu Jiu, scor 62-43.

SE ȘTIU SEMIFINALISTELE

În urma acestor rezultate, lucrurile s-au limpezit în privința celor patru semifinaliste, singura necunoscută fiind modalitatea de încrucișare, care va fi stabilită mâine. Astfel, în semifinale se vor califica U-BT Cluj și LPS Bihorul Oradea din Grupa A și Dan Dacian București și Baller Otopeni din Grupa B.

Vineri, în primul meci al zilei, Dan Dacian întâlnește Baller Otopeni în derby-ul Grupei B, cu începere de la ora 12. Urmează meciul dintre 4Sports Agronomia și Laguna București din Grupa A, cu începere de la ora 14, iar de la ora 16 se vor confrunta BC Slam București cu CSȘ Târgu Jiu. În fine, derby-ul Grupei A, între gazdele de la LPS Bihorul și U-BT Cluj va avea loc de la ora 18. Toate meciurile se dispută în Sala Colegiului Economic ”Partenie Cosma” din Oradea și pot fi urmărite live pe canalul de youtube al organizatorilor.