imagine articol

Jucătorii noștri sunt la un pas de finala Ligii Naționale, după ce au învins-o din nou pe FC Argeș Pitești

U-Banca Transilvania mai are nevoie de o singură victorie pentru a merge în finala Ligii Naționale. Jucătorii noștri au jucat la un nivel ridicat și în al doilea meci cu FC Argeș Pitești, încheiat la scorul de 100-74. Astfel, trupa clujeană conduce seria cu 2-0, ambele partide fiind adjudecate la diferențe confortabile.

Richard și compania au evoluat din nou cu intensitate, reușind să se distanțeze pe tabela de marcaj încă din primele minute. Astfel, coșul lui Jarell Eddie a făcut ca tabela să indice 16-3 după nici 5 minute de joc. Am continuat să excelăm în ofensivă, iar Mokoka au adus ultimele puncte ale actului inaugural, 27-13. În sfertul secund, U-Banca Transilvania a rămas la fel de concentrată pe fiecare aspect al jocului.

Ne-am luptat la recuperare și am putut da drumul la contra-atacuri la care Piteștiul nu a găsit răspuns. Bryce Jones a imprimat viteză jocului, furnizând atât puncte, cât și pase decisive. La rândul său, Jarell Eddie a ridicat publicul în picioare prin triplele sale, astfel că U-Banca Transilvania a beneficiat inclusiv de 33 de puncte avantaj.

Mihai Silvășan, antrenor U-Banca Transilvania

A fost un meci frumos din punctul nostru de vedere, victoria ne bucură. De mâine ne concentrăm pentru următorul meci de la Pitești, nu vrem să ne relaxăm. Trebuie să ne antrenăm cum trebuie și fiecare meci să îl tratăm cu maximă seriozitate.

Jarell Eddie, jucător U-Banca Transilvania

A fost un meci grozav, pe care l-am început așa cum ne-am dorit. Am respectat planul de joc și am evoluat bine pe ambele faze. Trebuie să ne păstrăm concentrarea, să nu devenim prea comozi. Ne așteptăm să fie dificil acolo, cu publicul lor. Fanii sunt grozavi, apreciez tot ce fac pentru noi. Sunt printre cei mai buni fani pe care i-am văzut vreodată!