Baschet pentru elite

Începând cu luna ianuarie 2011, clubul nostru a iniţiat proiectul "Baschet pentru elită", adresat copiilor şi juniorilor clubului nostru selectionaţi în loturile naţionale, categoriile Under 13 - Under 20.

Acest proiect a fost demarat la iniţiativa preşedintelui executiv Mircea Cristescu şi a antrenorului echipei de seniori, Marcel Ţenter, care de altfel este şi antrenorul-coordonator al proiectului. Este un proiect de voluntariat al antrenorilor care fac parte din el: Simona Muşat, Dorin Pintea, Răzvan Cenean, Horia Pascu, Ionuţ Mocanu - antrenori ai clubului. 

Fiecare antrenament va fi asistat de trei antrenori, dintre cei specificați mai sus, iar programele de antrenament vor fi în concodanță cu programele europene pentru vârsta sportivilor. În cadrul acestui proiect, pregătire va fi axată pe tehnica individuală pentru atac și apărare și antrenamente specializate pentru tehnica șutului, în vederea eficientizării bagajului tehnic al fiecărui jucător. Obiectivele proiectului sunt perfecţionarea şi individualizarea sportivilor în vederea obţinerii de performanţe mai mari, atât individuale cât şi la nivel de echipă.

Etapa a IX-a 
Sezon 2019-2020
Antrenori: Sergiu Popa, Răzvan Cenean
Sportivii selecţionaţi în faza a patra a proiectului: Hanga Radu, Trif Alexandru, Nistor Rareș, Georgescu Vladimir, Bodea Dan, Chișpal Bogdan, Cupșa Andrei, Todea, Duică Alexandru, Luca Domocos, Anton Rotaru, Toma Lungoci, Axinte Dragoș, Modibo Diaby, Pașca Alexandru, Coste Darius, Turdean Alexandru,

Etapa a VIII-a 
Sezon 2018-2019
Antrenori: Răzvan Cenean, Sergiu Popa
Sportivii selecţionaţi în faza a patra a proiectului: Todea Tudor, Orban Horea, Cârcoană Mihai, Domocoș Luca, Anton Rotaru, Toma Lungoci, Axinte Dragoș, Văleanu Tudor, Mihnea Brie, Modibo Diaby, Hanga Radu, Trif Alexandru, Nistor Rareș, Georgescu Vladimir, Bodea Dan, Chișpal Bogdan.

Etapa a VII-a 
Sezon 2017-2018
Antrenori: Branko Cuic - antrenor coordonator; Horia Pascu, Sergiu Popa
Sportivii selecţionaţi în faza a patra a proiectului: Todea Tudor, Orban Horea, Cârcoană Mihai, Domocoș Luca, Anton Rotaru, Toma Lungoci, Axinte Dragoș, Văleanu Tudor, Mihnea Brie, Modibo Diaby, Pașca Alexandru, Sucală Dan, Niste Octav, Cristescu Robert, Coste Darius, Nistor Vlad

Etapa a VI-a 
Sezon 2016-2017
Antrenori: Branko Cuic - antrenor coordonator; Răzvan Cenean, Horia Pascu 

Sportivii selecţionaţi în faza a patra a proiectului: Tămăşdan Daniel, Mureşan Andrei, Vida David, Mircean Alexandru, Teir Anders, Berculescu Camil, Luca Domocoș, Cârcoană Mihai, Cherecheș Mihai, Cioreanu Davis, Todea Tudor, Orban Horea, Mariș Cătălin, Cârcoană Mihai, Luca Domocoș, Anton Rotaru, Lungoci Toma, Axinte Dragoș, Văleanu Tudor, Mihnea Brie

Etapa a V-a 
Sezon 2015-2016
Antrenori: Branko Cuic - antrenor coordonator; 
Sportivii selecţionaţi în faza a cincea a proiectului: Casale Amedeo, Brosser Wilhelm, Gheorghe Dragoş,  Tămăşdan Daniel, Mureşan Andrei, Vida David, Mircean Alexandru, Teir Anders, Szabo Lorand, Berculescu Camil, Cherecheș Mihai, Cioreanu Davis

Etapa a IV-a
Sezon 2014-2015
Antrenor coordonator: Cuic Branko; 
Sportivii selecţionaţi în faza a patra a proiectului: Kuti Nandor, Gheorghe Tudor, Casale Amedeo, Brosser Wilhelm, Gheorghe Dragoş, Dragoste Mirel, Pogăcean Bogdan, Tămăşdan Daniel, Mureşan Andrei, Vida David, Mircean Alexandru, Teir Anders, Szabo Lorand, Berculescu Camil.

Etapa a III-a
Sezon 2013-2014
Antrenori: Răzvan Cenean – antrenor coordonator; Horia Pascu, Gyorgy Grunwald, Dan-Sergiu Popa, Andrei Cosma, George Oșan, Simona Mușat, Mihai-Corneliu Popa.
Sportivii selecţionaţi în faza a treia a proiectului: Lazăr Mario, Pogăcean Bogdan, Dragoste Mirel, Mircean Alexandru, Teir Anders, Şteţca Daniel, Kuti Nandor, Şerban Andrei, Berculescu Camil, Szabo Lorand, Dragoş Gheorghe, Klein Alexandru, Mureşan Andrei Sergiu, Chioreanu Davis, Dulău Denis.

Etapa a II-a
Sezon 2012-2013
Antrenori: Cenean Răzvan, Pascu Horia
Sportivii selecţionaţi în faza a doua a proiectului: Dragoste Mirel, Pogăcean Bogdan, Kuti Nandor, Teir Anders, Mircean Alexandru, Mureşan Andrei Sergiu, Kallis Mihai, Sabău Andrei, Szabo Lorand, Gheorghe Dragoş, Şerban Andrei, Colceriu Vlad, Burian Denis, Muhieddine Jamal.

Etapa I
Sezon 2011-2012
Sportivii selecţionaţi în prima fază a proiectului sunt: Santa Szabolcs, Bercean Andrei, Pop Alexandru, Faur Sabin, Corpodean Vlad, Pintea Tudor, -rainic Octavian, Foalea Nicolae, Solontai Tiberiu, Lazăr Mario, Ursuleanu Mihail, Anghel Cristian, Rotariu Tudor, Gheorghe Dragoş, Crişan Tudor, Ciotlăuş Marius, Kuti Nandor, Tonea Rareş, Ghită-Urmanczy Tim, Mircean Alexandru, Mureşan Andrei, Cristea Leon, Olteanu Andrei, Fometescu Tudor, Ţenter Dragoş, Chioreanu Davis.

Parteneri

BT
CompexitPrimaria Cluj NapocaAegon