U12: Medalie de bronz pentru U-BT 1

22 Iunie 2018

UPDATE: U-BT 1, antrenată de Mioara Iurian și Andrei Cosma, a învins BC Slam Alb București cu scorul de 28-23 în Finala Mică a Ligii Naționale de Minibaschet! Baschetbaliștii noștri au câștigat, astfel, medaliile de bronz. Felicitări micilor noștri sportivi și antrenorilor și mulțumiri familiilor pentru sprijin!

-----------------------------------------

Clubul nostru va participa cu trei echipe la Liga Națională de U12, de la Mangalia, în perioada 17 - 23 iunie.

Loturile de jucători:
U-BT 1 Cluj-Napoca: Matei Eduard Văleanu, Akos Szentkuti, Cristian Călin Giurgiu, Florin Alexandru Pilea, Alexandru Bințințan, David Andrei Panțel, David Ștefan Uță, Vlad Marian Ciuhuță, Matei Câmpeanu, Victor Vușcan, Daniel Mureșan, Ștefan Avram, Vlad Dan Ciumbrudean, Alexis Tudor Petric.
Antrenori: Mioara Iurian, Andrei Cosma

U-BT 2 Cluj-Napoca: David Andrei Rus, Patrik Marc Papai, Tudor - Thomas Fărăianu, Alexandru Răzvan Danci, David Sucală, Flaviu Paul Sîngeorzan, Bogdan Rus, Ianis Alexandru Chișu, Dragoș Mihai Pop, Codrin Elian Radu, Răzvan Lăzurean, Erik Cristian Balazs, Leonard Andrei Lefter, Luca David Lăpuștea.
Antrenor: Simona Mușat

U-BT 3 Cluj-Napoca: Ștefan Neacșu, Luca Vlad Rebrean, Matei Sălăjan, Andrei Tudor Hedeșiu, Radu Andrei Cepoi, Alexandru Moldovan, Lorin Ștefan Drăguș, Andi Dan Folea, Mihnea Legian, Eduard Alexandru Poenar, Tudor Morar, Erik Ștefan Istrătescu
Antrenor: Răzvan Cenean, Andrei Marchiș, Amalia Scheiner.

Grupa B: Leii București, Dan Dacian Portocaliu București, CSU Poiești, U-BT 2 Cluj-Napoca
Grupa C: U-BT 1 Cluj-Napoca, Play Ball București, CSS Tulcea, Baller București
Grupa I: Laguna București, Dan Dacian Negru București, U-BT 3 Cluj-Napoca, BC CSU Sibiu

Componența celorlalte grupe: AICI

Sistemul competițional categoria U12: AICI

O parte din meciuri pot fi vizionate live video pe canalul Youtube FRB TV AICI

Programul și rezultatele meciurilor:
Luni 19 iunie 2018:
ora  9.30: U-BT 2 Cluj-Napoca - Leii București 26 - 47
ora  9.30: U-BT 1 Cluj-Napoca - Baller București 40 - 9
ora 10.30: Dan Dacian Negru București - U-BT 3 Cluj-Napoca  32 - 26
ora 16.30: Dan Dacian Portocaliu București - U-BT 2 Cluj-Napoca 54 - 12
ora 16.30: Play Ball București - U-BT 1 Cluj-Napoca  15 - 59 
ora 18.30: U-BT 3 Cluj-Napoca - Laguna București  11-38

Marți, 19 iunie 2018:
ora  9.30: BC CSU Sibiu - U-BT 3 Cluj-Napoca 26 - 13
ora 10.30: CSU Ploiești - U-BT 2 Cluj-Napoca  37-17
ora 10.30: CSS Tulcea - UBT 1 Cluj-Napoca 5-53

----------------------------------------------------------

Marti a avut loc tradiționala competiție „Coșul de aur”.

  • De la U-BT 1 au participat Matei Văleanu (9 coșuri din 15) și Dan Ciumbrudean (12 din 15). 
  • De la U-BT 2 au participat Bogdan Rus (11 coșuri din 15) și Patrik Papai (11 coșuri din 15).
  • De la U-BT 3 au participat Andi Folea (12 coșuri din 15) și Andrei Hedeșiu ( 10 coșuri din 15).

În urma disputării primei faze a grupelor, echipele noastre vorjuca după cum urmează:

U-BT 1 Cluj-Napoca  în grupa 3, pentru locurile 1-16: Lynx Ploiești, Baller București, CSU Ploiești

U-BT 3 Cluj-Napoca în grupa 8, pentru locurile 17 - 32: Slam Roșu București, Leii București, Phoenix 2 Galați

U-BT 2 Cluj-Napoca în grupa 9, pentru locurile 33 - 36: CSS Tulcea, CSO Voluntari, Fly OC Constanța.


Miercuri, 20 iunie, 2018:

  • ora 10.30: U-BT 1 Cluj-Napoca - Baller București 35-2
  • ora 10.30: U-BT 2 Cluj-Napoca - CSS Tulcea 27-14
  • ora 10.30: Leii București - U-BT 3 Cluj-Napoca 35-10
  • ora 18.00: CSU Ploiești - U-BT 1 Cluj-Napoca 16-23
  • ora 18.00: Fly OC Constanța - U-BT 2 Cluj-Napoca 6-38
  • ora 19.00: U-BT 3 Cluj-Napoca - Slam Roșu București 40-36


Joi, 21 iunie 2018:

  • ora 8.30: Phoenix 2 Galați - U-BT 3 Cluj-Napoca 19-33
  • ora 9.30: U-BT 1 Cluj-Napoca - Lynx Ploiești 43-8
  • ora 9.30: U-BT 2 Cluj-Napoca - CSO Voluntari 21-19

------------------------------------------------

Echipa U-BT 1 Cluj-Napoca s-a calificat în sferturile de finală ale competiției și va juca cu Shooting Star Buftea.

U-BT 3 va juca pentru locurile 21 - 24 în grupa IV.

Vineri, 22 iunie, 2018:

  • ora   8.30: U-BT 1 Cluj-Napoca - Shooting Star Buftea (sfert de finală) 48 - 13 - Calificare în Semifinale!
  • ora   8.30: U-BT 2 Cluj-Napoca - CSS Tulcea 34 - 25
  • ora 10.30: CS Târgu Jiu - U-BT 3 Cluj-Napoca 32-34
  • ora 16.00: Fly OC Constanța - U-BT 2 Cluj-Napoca 28 - 21
  • ora 16.00: Slam Alb București - Dan Dacian Portocaliu București (SEMIFINALA 1) 35-41
  • ora 17.00: U-BT 1 Cluj-Napoca - CSS 5 București (SEMIFINALA 2) 30 - 36
  • ora 19.00: U-BT 3 Cluj-Napoca - Dan Dacian Negru București 24-31

Sâmbătă, 23 iunie, 2018:

  • ora 8.30: LPS Bihorul Oradea - U-BT 3 Cluj-Napoca 25-12
  • ora 10.30: FINALA MICĂ BC Slam Alb București - U-BT 1 Cluj-Napoca 23-28
  • ora 11.30: U-BT 2 Cluj-Napoca - CSO Voluntari 28-23

sursa Foto: Copyright: F.R.Baschet / credit foto: Alina Cojocaru