U14: Victorii pe linie la ultimul turneu, calificare în Faza Semifinală

19 Martie 2018

Echipa noastră de Under 14, antrenată de Mihai Popa și Grunwald Gyorgy, a găzduit în acest week-end meciurile celui de-al treilea (ultimul) turneu al Fazei de Clasificare, jocurile disputându-se la sala de sport a Școlii ”Ion Agârbiceanu” din Cluj-Napoca.

U-BT s-a impus în toate cele cinci meciuri disputate, calificându-se în Faza Semifinală (Top 12) de pe poziția secundă a Grupei II-A. Iată rezultatele înregistrate la turneu:

Etapa 11 – vineri, 16.03.2018

  • ora 16:00: C.S.S. Gheorgheni – C.S.S. Tulcea 57-61
  • ora 18:00: B.C. Slam București – S.G. Mihai Viteazul - Tonika Pucioasa 54-68
  • ora 20:00: A.C.S. U-BT Cluj Napoca – A.B.C. Galactica Brașov 62-37

Etapa 12 – sâmbătă, 17.03.2018

  • ora 8:30: A.B.C. Galactica Brașov – B.C. Slam București 25-74
  • ora 10:30: S.G. Mihai Viteazul - Tonika Pucioasa – C.S.S. Gheorgheni 91-34
  • ora 12:30 C.S.S. Tulcea – A.C.S. U-BT Cluj Napoca 35-77

Etapa 13 – sâmbătă, 17.03.2018

  • ora 16:00: A.B.C. Galactica Brașov – S.G. Mihai Viteazul - Tonika Pucioasa 47-71
  • ora 18:00: B.C. Slam București – C.S.S. Tulcea 85-63
  • ora 20:00: A.C.S. U-BT Cluj Napoca – C.S.S. Gheorgheni 91-32

Etapa 14 – duminică, 18.03.2018

  • ora 8:00: C.S.S. Tulcea – A.B.C. Galactica Brașov 64-54
  • ora 10:00: S.G. Mihai Viteazul - Tonika Pucioasa – A.C.S. U-BT Cluj Napoca 63-71
  • ora 12:00: C.S.S. Gheorgheni – B.C. Slam București 33-79

Etapa 15 – duminică, 18.03.2018

  • ora 15:00: C.S.S. Tulcea – S.G. Mihai Viteazul - Tonika Pucioasa 47-68
  • ora 17:00: A.B.C. Galactica Brașov – C.S.S. Gheorgheni 42-44
  • ora 19:00: B.C. Slam București – A.C.S. U-BT Cluj Napoca 56-57

Echipa noastră va face parte din Grupa A-A a Fazei Semifinale:

Grupa A-A

  • Loc 1 Grupa I-A LPS Bihorul Oradea
  • Loc 1 Grupa IV-A CS Otopeni
  • Loc 2 Grupa II-A U-BT Cluj-Napoca
  • Loc 2 Grupa III-A CSȘ Nr. 5 București
  • Loc 3 Grupa I-A CSȘ Târgoviște
  • Loc 3 Grupa IV-A CSU Ploiești

Grupa B-A

  • Loc 1 Grupa II-A Tonika Pucioasa
  • Loc 1 Grupa III-A ABC Laguna București
  • Loc 2 Grupa I-A ABC Leii București
  • Loc 2 Grupa IV-A Dinamo CSȘ 6 București
  • Loc 3 Grupa II-A BC Slam București
  • Loc 3 Grupa III-A CSȘ 4 Lumina București

În Faza Semifinală se vor disputa, cel mai probabil, două turnee (inițial fiind programate trei), Federația Română de Baschet urmând să anunțe în scurt timp perioadele de disputare. 

CLASAMENT FAZA DE CLASIFICARE:

Faza de Clasificare, Grupa II-A
#TeamPWLPTS
1 Ș.G.M.V. Tonika Pucioasa U14 1514129
2 U-BT Cluj U14 1512327
3 B.C. Slam București U14 1510525
4 C.S.Ș. Tulcea U14 156921
5 C.S.Ș. Gheorgheni U14 1521317
6 A.B.C. Galactica Brașov U14 1511416

FOTO DE LA TURNEU:

U-BT a câștigat toate cele cinci meciuri ale ultimului turneu din Faza de Clasificare, turneu găzduit de echipa noastră. FOTO: Manases Sandor