Astăzi a debutat la Costinești Festivalul de Babybaschet, competiție la care clubul nostru participă cu patru echipe. Componența acestora poate fi consultată AICI.

U-BT Alb (antrenor Mioara Iurian) a fost distribuită în Grupa A Avansați, alături de echipele BC CSU 1 Sibiu, CSO 1 Voluntari, CS Magic Champions București, CS Fly OC 1 Constanța, ABC Laguna Negru București, ACS Baller 1 București, ACS Isports 1 Ploiești, ACS Îngerii Băniei Alb Craiova și ACS Dan Dacian Negru București. 

În ceea ce privește echipele înscrise la categoria Începători, U-BT Negru (Antrenor Andrei Cosma) va evolua în Grupa E, alături de ACS Petras Neamț, Dinamo CSȘ 6-2 București, ACS Dan Dacian Vișiniu București, LPS Târgu Mureș, ACS Rising Stars Popești Leordeni, ACS Nordik Baia Mare, CSU 2 Brașov, CSȘ Baschet Team Giurgiu și ACS Salema Basket 1 Sfântu Gheorghe. 

U-BT Roșu (Antrenor Simona Mușat) va juca în Grupa F, alături de ACS Salema Basket 2 Sfântu Gheorghe, CSȘ Nr. 5 București, ACS Vilis Alb București, ACS Iris Iași, ACS Alpha București, ACS Gladius Roșu Târgu Mureș, ACS Total Sport București, ACS Baschet Star Galben Oradea și ACS Tonika Pucioasa.

Cea de-a treia echipă înscrisă de U-BT la categoria Începători, U-BT Portocaliu (Antrenor Jakab Agnes) va concura în Grupa H, alături de ACS BC Starters Iași, BC Fan Baschet Galben Otopeni, ACS Vilis Albastru București, CSU 1 Brașov, CS MP Sport Timișoara, CSȘ 1 Sighet, ACS Isports 2 Ploiești, ACS Primo Megaball Pitești și ACS Dan Dacian Roșu București. 

Iată programul echipelor noastre pentru luni, 17 iunie, prima zi de competiție:

  • 08.00 Teren 6 Dan Dacian Vișiniu - U-BT Negru 5-56
  • 09.00 Teren 10 U-BT Portocaliu - MP Sport Timișoara 34-20
  • 10.00 Teren 7 U-BT Roșu - Gladius Roșu Târgu Mureș 89-8
  • 11.00 Teren 1 U-BT Alb - Isports 1 Ploiești 36-11
     
  • 17.00 Teren 12 CSȘ 1 Sighet - U-BT Portocaliu 33-37
  • 19.00 Teren 3 Baller 1 București - U-BT Alb 15-58
  • 19.00 U-BT Negru - LPS Târgu Mureș 25-28
  • 20.00 Teren 9 Total Sport București - U-BT Roșu 26-27