imagine articol

Liga I: Victorie cu CSM Târgu Mureș

Echipa noastră ”satelit”, înscrisă în campionatul Ligii I, a disputat duminică seara meciul din cadrul etapei a 4-a cu CSM Târgu Mureș.

Meciul, care s-a desfășurat la Sala Sporturilor ”Horia Demian”, a fost unul echilibrat în prima sa parte. Debutul a fost dominat de mureșeni, care s-au desprins rapid la 8-3, însă băieții lui Răzvan Cenean au revenit în meci, egalând la finalul secvenței.

Sfertul secund a fost unul încâlcit, ambele echipe luptând pentru fiecare minge, pauza mare găsind combatantele despărțite de o singură posesie, scor 24-26.

Desprinderea s-a consemnat în sfertul al treilea, pe fondul unui joc mai aerisit, cu mai multe oportunități și al unei apărări la fel de intense.

• U-Banca Transilvania 2 - CSM Târgu Mureș 77-51 (11-11, 13-15, 20-4, 33-21)
    • Marcatori U-Banca Transilvania 2: Diaby 14 (14 rec., 3 int., 3 capace), Domocoș 12 (10 rec., 2 p.d., 2 int.), Divoiu 12 (4X3, 6 rec., 1 p.d., 1 int.), Boldijar 8 (1 rec., 1 p.d., 2 int.), Duică 7 (8 rec., 4 p.d., 1 int., 7 capace), Todea 7 (4 rec., 7 p.d,), Pașca 7 (3 rec., 3 p.d., 2 int., 1 capac), Crainic 3 (2 rec., 1 int.), Socaciu 3 (2 p.d.), Orban 2 (5 rec., 2 p.d.), Axinte 2 (2 rec., 1 p.d., 2 int.). A mai jucat Chioreanu.

Este cea de-a cincea victorie pentru baschetbaliștii noștri, care se instalează astfel pe prima poziție a campionatului. Sunt doar două echipe fără înfrângere în acest sezon, ambele din Cluj-Napoca, respectiv U-Banca Transilvania 2 și CS Universitatea, care însă are un meci mai puțin disputat.