Clubul nostru a triumfat la turneul internațional din Ungaria, Pityke Cup, competiție ce s-a desfășurat în perioada 26-28 octombrie în țara vecină, la Nagykőrös.

U-BT a participat cu o echipă de minibaschet, compusă din sportivi de 11 ani și pregătiți de Mioara Iurian și Andrei Cosma. La turneu au participat echipe de baschet masculin și feminin din Ungaria, România, Polonia, Cehia, Slovenia, împărțite pe categoriile Under 11, Under 12 și Under 14.

Echipa noastră a înregistrat următoarele rezultate:

  • U-BT Cluj-Napoca - Pityke Nagykőrös 81-13
  • Vasas Akademia - U-BT Cluj-Napoca 30-78
  • U-BT Cluj-Napoca - Szedeak 75-21
  • U-BT Cluj-Napoca - MAFC 57-33
  • U-BT Cluj-Napoca - Cseske Budejovice 73-16

Sportivul nostru Alexandru Câmpean a fost declarat MVP-ul competiției, în timp ce Cezar Micu și Darius Miron au fost selecționați în echipa turneului

Componența U-BT: Darius Miron, Thomas Bernat, Andrei Androhovici, Constantin Ghit, Cezar Micu, Zoran Istrătescu, David Șerban, Alexandru Câmpean, Andrei Pop, Marc Todor, Cezar Dragan, Sebastian Lăpuște, Denis Șerban și Luca Lupșan. Antrenori: Mioara Iurian, Andrei Cosma.