imagine articol

Calificare în semifinalele Cupei României pentru U-Banca Transilvania

U-Banca Transilvania a făcut un prim pas spre trofeul Cupei României. Echipa noastră s-a calificat în semifinale, după ce a răpus-o sâmbătă seara pe BC CSU Sibiu cu scorul de 106-103. Confruntarea transmisă în direct pe Digi Sport 4, Look Sport 3 și FRB TV a necesitat o repriză suplimentară.

Gruparea condusă de Mihai Silvășan a început duelul cu o echipă alcătuită din Marquis Wright, Karel Guzman, David Vida, Donatas Tarolis și Szabolcs Santa. Sibiul a înscris primele șapte puncte, fără să primească replica noastră. În cele din urmă, primul punct a fost marcat de la libere de către Ștefan Grasu, cel care a avut parte de un debut de partidă în forță. Vulturii au impresionat prin aruncări la trei puncte, acolo unde Aurelian Gavriloaia ne-a pedepsit de mai multe ori. Răspunsul alb-negrilor a venit de la Grasu, iar actul inaugural s-a încheiat 24-20 în favoarea adversarilor.

Echipa lui Dan Fleșeriu a oferit un baschet precis și în sfertul secund. Americanul Blake Reynolds a furnizat puncte, la fel și Rolland Torok, periculos din spatele semicercului. Drept urmare, BC CSU a încheiat prima parte sub adăpostul a opt lungimi, 50-42. După pauză, U-Banca Transilvania s-a luptat cu energie să revină pe tabela de marcaj, deși CSU a condus inclusiv cu 16 puncte. Patrick Richard și-a asumat o serie de acțiuni importante, pe când Andrija Stipanovic a izbutit coșuri cu fault. De asemenea, Marquis Wright a imprimat viteză jocului și a păcălit în mai multe rânduri defensiva galben-albaștrilor. În cele din urmă, am egalat la 75 grație unor libere avute de Karel Guzman. Ulterior am și preluat conducerea, 80-83. Echipele nu au putut fi separate după 40 de minute de joc, așa că s-a intrat într-o repriză suplimentară.

În prelungiri, Wright și Stipanovic au găsit drumul spre coș, americanul ducându-ne la 104-01. Xavier Rathan a marcat la atacul următor cu fault. Americanul a ratat aruncarea suplimentarea, mingea a fost recuperată de Vida, care a mers imediat la linia de libere. David a punctat fără probleme și astfel confruntarea s-a încheiat cu victoria noastră.

Mihai Silvășan, antrenor principal U-Banca Transilvania

A fost un meci foarte greu, știam că va fi așa. Sibiul sunt o echipă foarte puternică din punct de vedere fizic. Am fost dominați în prima repriză la recuperări, au avut 9 recuperări ofensive, ceea ce nu ne doream să se întâmple. Apărarea noastră le-a permis să înscrie 50 de puncte, evident... mult. În repriza a doua ne-am trezit, chiar dacă și ei au avut un run în sfertul trei. Am arătat caracter, determinare. Am crezut în victorie și până la urmă am obținut-o. Dacă nu dai totul împotriva Sibiului, nu se poate să câștigi. Trebuie să te lupți cu ei și doar așa putem vorbi despre baschet. Meciul s-a terminat, mâine vom disputa semifinala. Indiferent de problemele de lot, vom trage tare. Karel a suferit o accidentare urâtă, nu cred că va fi duminică pe teren. Santa s-a antrenat puțin, nu suntem într-o situație favorabilă, dar nu vom ceda nicio secundă. Ne vom bate să jucăm finala și să o câștigăm.

Marquis Wright, U-Banca Transilvania

Cred că am fost foarte uniți ca echipă. Ne-am apărat agresiv, astfel că am câștigat numeroase posesii. Sunt bucuros de această victorie.