Campionii României nu renunță la luptă și obțin o victorie mare în Muntenegru

A noua victorie stagională în BKT EuroCup a venit după o luptă pe cinste miercuri seara. U-Banca Transilvania n-a renunțat în nicio secundă și a depășit-o pe Buducnost Podgorica cu scorul de 79-77. Jucătorii lui Mihai Silvășan au făcut uitată o diferență de 15 puncte și au strălucit în ultimul sfert.

Meciul a început cu Buducnost în prim plan, care deși s-a lovit de problema greșelilor personale, a putut să ne conducă la 7 puncte, 9-2. Mai târziu, Brandon Paul a marcat pentru 19-12, însă am limitat din diferență prin Richard și Mokoka. Pe parcursul actului secund, muntenegrenii au profitat de greșelile noastre ofensive, Wright ducându-și colegii la 13 puncte, 39-26. Gazdele au evoluat cu intensitate și au găsit omul liber în atac.

După pauză, U-Banca Transilvania a arătat că poate realiza o nouă revenire de senzație. Primul semnal l-a dat Stipe, care a marcat un moment important în carieră, pe parcursul actului trei. Angajat sub panou, pivotul a înscris cu un semi-cârlig ca în manualele de baschet punctul cu numărul 1.001 în EuroCup. Imediat a primit o nouă minge pe contra-atac și a consemnat un parțial de 11-0 al ardelenilor, 45-42.

Buducnost ne-a tăiat imediat elanul prin coșuri de la trei puncte, dar am pus stăpânire pe meci în ultimele patru minute. Întâi, am egalat grație lui D.J. Seeley, apoi Bryce Jones a marcat două libere, 69-71. Același Jones ne-a pus într-o nouă situație favorabilă, 71-75, chiar dacă Buducnost a răspuns prin Brandon Paul. În cele din urmă, am putut încheia întâlnirea victorioși, Wright ratând ultimul atac.

Mihai Silvășan, antrenor U-Banca Transilvania

A fost un meci în care echipa mea a arătat mult caracter. De aceea am câștigat meciul. La pauză eram conduși cu 14 puncte și pierdusem mult prea multe mingi. Totuși, nu am cedat în niciun moment. Acesta este spiritul nostru, pe care l-am arătat pe teren. Este o victorie mare, am jucat împotriva unei echipe talentate. Și noi avem o echipă bună și am demonstrat asta din nou. Sunt foarte bucuros de această victorie și îi felicit pe băieți!