PROGRAM

Etapa 1 - 18.10.2008
BC Gladiator Cluj Napoca U-Mobitelco Cluj Napoca

Etapa 2 - 25.10.2008
U-Mobitelco Cluj Napoca BC Magic Sibiu

Etapa 3 - 01.11.2008
ACS Vendor Odorheiu Secuiesc U-Mobitelco Cluj Napoca

Etapa 4 - 08.11.2008
U-Mobitelco Cluj Napoca CSS Brasovia Brasov

Etapa 5 - 15.11.2008
BC Mures Tg Mures U-Mobitelco Cluj Napoca

Etapa 6 - 22.11.2008
U-Mobitelco Cluj Napoca BC MP Timisoara

Etapa 7 - 29.11.2008
BC Timba Timisoara U-Mobitelco Cluj Napoca

Etapa 8 - 06.12.2008
U-Mobitelco Cluj Napoca BC Vulturii Baia Mare

Etapa 9 - 13.12.2008
BC Corona Brasov U-Mobitelco Cluj Napoca

Etapa 10 - 17.01.2009
U-Mobitelco Cluj Napoca Lic KK Sf Gheorghe

Etapa 11 - 24.01.2009
U-Mobitelco Cluj Napoca CSU Sibiu

RETUR
Etapa 12 - 07.03.2009
U-Mobitelco Cluj Napoca BC Gladiator Cluj Napoca

Etapa 13 - 14.03.2009
BC Magic Sibiu U-Mobitelco Cluj Napoca

Etapa 14 - 21.03.2009
U-Mobitelco Cluj Napoca ACS Vendor Odorheiu Secuiesc

Etapa 15 - 28.03.2009
CSS Brasovia Brasov U-Mobitelco Cluj Napoca

Etapa 16 - 04.04.2009
U-Mobitelco Cluj Napoca BC Mures Tg Mures

Etapa 17 - 11.04.2009
BC MP Timisoara U-Mobitelco Cluj Napoca

 

Federaţia Română de Baschet a publicat grupele, programul şi
regulamentul de disputare al Diviziei B masculin pentru sezonul
2008/2009. În eşalonul secund s-au înscris 25 de echipe ce au fost
împărţite în două grupe. Vă prezentăm regulamentul de disputare al
acestei comeptiţii.

Dispoziţii Specifice
În componenţa echipelor masculine din Divizia B, pot fi înscrişi un
număr de maxim 5 jucători străini din care la un joc pot fi folosiţi
maxim 3 jucători (3 jucători străini pe foaia de arbitraj).
Etapele se pot disputa vineri, sâmbătă sau duminică.

Sistemul competiţional
Număr de echipe înscrise: 25

Faza de calificare
Echipele înscrise vor fi împărţite în 2 grupe, după criteriul geografic
şi valoriv. În cadrul grupelor se va juca fiecare cu fiecare sistem tur
- retur cu etape săptămânale după cum urmează:
- Tur 18.10.2008 – 13.12.2008, 17.01.2009 – 07.02.2009
- Retur 21.02.2009 – 16.05.2009

După disputarea turului şi a returului primele patru echipe din cele 2
grupe se califică la turneul final de promovare în Divizia A. Primele 2
echipe, în urma disputării turneului final, vor promova în Divizia A

Turneu final 10.06.2009 – 14.06.2009
Grupa A

CSU Sibiu
U-Mobitelco Cluj Napoca
BC Corona Brasov
Lic KK Sf Gheorghe
BC Timba Timisoara
BC Vulturii Baia Mare
BC Magic Sibiu
BC Gladiator Cluj Napoca
CSS Brasovia Brasov
ACS Vendor Odorheiu Secuiesc
BC MP Timisoara
BC Mures Tg Mures

Grupa B
CSŞ Giurgiu
CSM Piteşti
ACS Granitul Bucureşti
BC Steaua Bucureşti
CS Rapid Bucureşti
CSU Galaţi
CS Politehnica Iaşi
CSM Focşani
CS Phoenix Galaţi
CSM Bucureşti
BC Time Bucureşti
ACS Metropola Bucureşti

Comentarii