imagine articol

Jucătorii noștri se luptă eroic, însă pierd meciul cu JL Bourg

U-Banca Transilvania a fost depășită marți seara de JL Bourg, în etapa cu numărul 12 din sezonul regulat al BKT EuroCup. La final, clujenii s-au văzut învinși de francezi cu scorul de 89-98, însă au arătat spirit de luptă pe teren, fiind aproape de o revenire de senzație în ultimul sfert.

Deși am deschis scorul prin Jarell Eddie, jucător care a izbutit apoi și un coș cu fault de la mare distanță, primul sfert a fost unul de coșmar pentru echipa noastră. Defensiva nu a funcționat, iar JL Bourg a profitat în atac, evoluând cu intensitate și găsind întotdeauna omul liber. Fundașul Lewis ne-a pus reale probleme și a alimentat ofensiva celor de la Bourg, astfel că adversarii au înscris nu mai puțin de 37 de puncte în 10 minute.

Partea a doua a continuat cu oaspeții în prim-plan, care au beneficiat de prestații consistente din partea lui Mike și Salash. JL Bourg s-a desprins și la 25 de puncte, tabela indicând la pauză 35-55. Odată cu revenirea de la cabine, Richard și compania au încercat din răsputeri să reducă din diferență, lucru reușit grație lui Richard și Seeley. Mokoka a ridicat sala în picioare printr-un coș de la mare distanță, 78-83, numai că francezii ne-au tăiat imediat elanul. Ultimul minut nu a adus vreo surpriză, astfel că U-Banca Transilvania ajunge la 8 succese și 4 înfrângeri în BKT EuroCup.

Mihai Silvășan, antrenor U-Banca Transilvania

În primul rând, trebuie să îi felicităm pe cei de la Bourg. Au fost echipa mai bună. Nu sunt prea multe de spus, noi am jucat foarte prost în prima repriză. Am permis multe aruncări necontestate, iar ei au avut 60% de la linia de trei puncte. Au avut o zi incredibilă și noi am favorizat acest lucru prin lipsa de intensitate. Este o înfrângere dureroasă, deoarece era un meci important. Din păcate, nu am putut câștiga, așa că trebuie să mergem mai departe. Trebuie să ne luptăm pentru a ocupa un loc cât mai bun în clasament. Baschetul în general este o luptă psihică. Dacă lași echipa adversă să prindă încredere și să joace lejer la începutul meciului, vin astfel de situații, în care marchează coșuri grele. Am pierdut meciul în primul sfert din punct de vedere psihic, primind 37 de puncte. Am luptat în repriza a doua, am încercat, însă din păcate nu am putut mai mult. În meciurile cu ei începem de fiecare dată prost și încercăm să revenim ulterior.

D.J. Seeley, jucător U-Banca Transilvania

Am jucat prost în primul sfert și acest lucru ne-a afectat. Am încercat să revenim, dar nu a fost suficient. Nu ne-am ajustat jocul așa cum trebuia la început, decât mai târziu. JL Bourg a strălucit la aruncări, deci așa s-a scris istoria meciului. Nu cred că aruncă 60% în fiecare meci, însă acum le-a ieșit. Îi felicităm pentru victorie, au fost mai buni.