Părăsim Cupa României după o înfrângere în fața celor de la CSM CSU Oradea

U-Banca Transilvania a fost învinsă în semifinalele Cupei României. Echipa noastră a pierdut întâlnirea cu CSM CSU Oradea, scor 81-89.

Ambele echipe au jucat cu intensitate încă din debutul confruntării de la BTarena. Ștefan Grasu și-a continuat forma bună din ziua precedentă și a înscris de la mare distanță. Formațiile au mers cap la cap pe parcursul primului sfert, când tabela indica 24-25 în favoarea CSM-ului. În actul secund, U-Banca Transilvania și-a impus ritmul. Marquis Right a furnizat puncte, iar Andrija Stipanovic ne-a desprins la 45-36. Drept urmare, am condus la pauză cu 54-44.

Sfertul trei a fost unul în care bihorenii au oferit mai multă energie. Echipa lui Cristian Achim a izbutit un parțial de 11-0, moment în care tabela indica 57-58. Din acel moment au fost mai multe schimbări de conducere, iar pe final Oradea a fost mai inspirată la finalizare. Giordan Watson a condus perfect atacul formației sale, pe care a calificat-o în finală.

Patrick Richard, U-Banca Transilvania

Este un sentiment dureros. Am ratat al doilea obiectiv al sezonului și suntem dezamăgiți. A fost un meci bun, am controlat prima repriză, însă le-am permis prea multe recuperări ofensive. Asta s-a întâmplat și în repriza secundă, au fost mai agresivi. Nu am luat deciziile potrivite, am stagnat în ofensivă și ne-am bazat pe calitățile individuale, în loc să contăm pe echipă. Știm că ei sunt o echipă puternică, se bat la titlu, iar astăzi au fost mai buni. Îi felicit și le doresc baftă în finală.

Mihai Silvășan, antrenor principal U-Banca Transilvania

Din păcate nu am reușit să avem o evoluție constantă pe durata celor 40 de minute, au fost două reprize diametral opuse. În prima repriză am marcat 54 de puncte, în a doua am înscris numai 27. Ei au fost mai agresivi după pauză, ne-au făcut să pierdem multe mingi. Drumul nostru se oprește aici, ne doare că nu reușim să ne apărăm trofeul, însă asta este. Trebuie să mergem mai departe, să ne concentrăm pe campionat și să ne recuperăm jucătorii accidentați. Îmi pare rău de această înfrângere, dar așa este sportul. Câteodată trebuie să îți feliciți adversarul pentru că și-a dorit mai mult victoria și a reușit să te învingă.