Succesul cu numărul 17 în Liga Națională pentru U-Banca Transilvania

17 victorii și un debut la 15 ani. Asta a oferit seara de sâmbătă pentru U-Banca Transilvania. Clujenii au depășit-o pe CSM Galați cu scorul de 88-60. În plus, Akos Szenkuti, un junior crescut la academia noastră, a debutat pe prima scenă a baschetului românesc. Akos are 15 ani și a totalizat în acest meci 4 puncte.

Startul confruntării a fost unul modest în reușite, apoi U-Banca Transilvania și-a impus ritmul. Karlo Zganec a furnizat puncte în primul sfert, în timp ce dunk-ul lui Justin Edwards ne-a desprins la 10 puncte, 37-27. Ardelenii au încheiat prima repriză sub adăpostul a 12 puncte, apoi au mărșăluit în actul al treilea. Donatas Tarolis a arătat o mare poftă de joc și a pus probleme defensivei dunărene. De asemenea, Justin Edwars a punctat din toate pozițiile, ducând scorul la 61-47. Din păcate, în momentul în care a încercat să sară la recuperare, Donatas Tarolis a suferit o accidentare la gleznă și nu a mai putut fi folosit în ultimul sfert. Chiar și așa, băieții noștri nu au scăpat din mână victoria, iar duminică vor da piept cu CSM Târgu Jiu.

Mihai Silvășan, antrenor principal U-Banca Transilvania

A fost un meci cu o echipă ambițioasă, ne-au pus probleme până la finalul partidei. Joacă agresiv, sunt buni la recuperări ofensive, însă cred că ne-am făcut bine treaba și nu s-a pus în niciun minut problema învingătoarei. Mă bucur că am reușit să îl introduc și pe Akos Szenkuti, care este un băiat de 15 ani. A ajuns la echipa mare deoarece o serie de jucători lipsesc din lot. Cu siguranță va bate la porțile primei echipe în viitor. Ne așteaptă acum confruntarea cu CSM Târgu Jiu. Am văzut că au învins-o pe Steaua. Trebuie să fim concentrați, să ne facem treaba și să câștigăm. Donatas Tarolis a suferit o accidentare la gleznă. Probabil nu va juca mâine și sperăm să nu fie nimic grav. Vom vedea după ce se vor face analize și teste. Atunci vom afla cât de serioasă este accidentarea.