Echipa noastră a învins la Sibiu, scor 76-65 în etapa a 25-a a Ligii Naționale.

CSU Sibiu - U-Banca Transilvania 65 -76 (17-19, 16-13, 12-21, 20-21)
Marcatori:
U-Banca Transilvania: Adamovic 16 (5 recuperări, 6 pase decisive), Dykes 15 (2 recuperări, 1 pasă decisivă, 1 intercepție), Todic 14 (10 recuperări, 3 pase decisive), Pasalic 12 (3 recuperări, 2 pase decisive, 1 intercepție), Zigeranovic 8 (3 recuperări, 2 pase decisive, 1 intercepție), Torok 5 (12 recuperări, 1 pasa decisivă), Baciu 2 (1 recuperare), Kuti 2 (1 pasa decisivă), Guțoaia 2 (1 recuperare).

CSU Sibiu: Gilbert 17, Hardy 16, Lalovic 13, Mijajlovic 9,  Calotă 5, Paul 3, Harrison 2.

Următoarele două meciuri ale echipei:

 

  •     BC Mureş Târgu Mureş - U-Banca Transilvania (miercuri, 9 martie, ora 19:00, netransmis)
  •     U-Banca Transilvania - CSM CSU Oradea (sâmbătă, 12 martie, de la ora 20:00, Sala Polivalentă, Digisport) 

 

FILIP ADAMOVIC:

Thumbnail

"Am respectat ceea ce am stabilit înainte de meci, ceea ce am pregătit. Noi am venit la Sibiu după o înfrangere grea acasa cu Steaua, dar în această seară am arătat atitudine. Am jucat bine atat în atac cat și în apărare, Sibiul a înscris doar 65 de puncte pe propriul teren, ne-am apărat bine în această seară, iar cand ne apăram cum am făcut în această seară cred ca nu ne poate învinge nicio echipă".

MARCEL ȚENTER, antrenor principal:

Thumbnail

"Ne așteptam la un meci foarte greu, noi avem niște probleme de sănătate în cadrul echipei, cu trei jucători lipsă, cu doi jucători noi. Aveam emoții înainte de meci în ceea ce privește intergrarea acestor jucători noi în chimia jocului nostru. Din fericire, astăzi mai mult decât oricând am simțit că toți băieții sunt hotărâți să se apere, să oprească ofensiva Sibiului. Noi știm că Sibiul are capacitatea de a înscrie din situații foarte dificile și dacă ai un moment de respiro, ei profită imediat. Mă bucur că am câștigat și sperăm ca această determinare să o arătăm și la meciurile următoare, pentru că suntem aproape în linie dreaptă și fiecare punct, fiecare meci contează. În privința lui Kalnichenko, mâine se va întâlni o comisie medicală de specialitate la Cluj care ne va da mai multe informații despre situația lui".

FOTO DE LA MECI:

Fotograful nostru Manases Sandor a imortalizat momente frumoase din Derby-ul Ardealului, CSU Sibiu - U-Banca Transilvania, câștigat de echipa noastră, scor 65-76.