Trecem fără probleme de CSM Focșani

U-Banca Transilvania a obținut o nouă victorie în Liga Națională. Baschetbaliștii clujeni au depășit-o vineri seara pe CSM Focșani, în primul meci pe care l-au disputat la turneul de la BTarena. A fost 92-74 pentru ardeleni, care vor da piept mâine cu formația din Miercurea Ciuc.

Deși trupa din Vrancea a condus cu 2-7 după primele minute, jucătorii noștri și-au impus ritmul. Chiar și fără Szabolcs Santa sau Donatas Tarolis, U-Banca Transilvania a fost mai puternică în spațiul de trei secunde. Andrija Stipanovic a găsit drumul spre coș și a izbutit numeroase recuperări, în timp ce jocul combinativ al lui Patrick Richard ne-a pus la cârma partidei. Totodată, Karlo Zganec s-a luptat sub panou, în timp ce Marquis Wright a reușit acțiuni în viteză, de mare efect. La pauză, U-Banca Transilvania conducea cu 45-32. Alb-negrii au pus umărul la un parțial de 14-0 și au beneficiat de 28 de puncte pe tabelă.

Andrija Stipanovic, jucător U-Banca Transilvania

Am început meciul într-un ritm scăzut. Nu ne-am concentrat și am făcut unele greșeli. De asemenea, Focșaniul a jucat din greu. A trebuit să creștem din punct de vedere al intensității. Pe parcurs ne-am apărat mai bine și am înscris puncte ușoare.

Mihai Silvășan, antrenor principal U-Banca Transilvania

A fost un meci greu în prima repriză. Nu am intrat concentrați, însă pe finalul sfertului doi am avut o intensitate mult mai bună. Am avut 4-5 minute în care am reușit multe intercepții. Ne-am apărat bine și am izbutit puncte pe tranziție. În partea a doua am controlat meciul de la un capăt la celălalt. Mă bucur că am câștigat, că am jucat bine și așteptăm partida de mâine.