U-Banca Transilvania continuă parcursul perfect din campionat

U-Banca Transilvania a ajuns la 14 victorii consecutive în campionat. Richard și compania au depășit-o în această seară pe CSO Voluntari și au obținut astfel un nou rezultat pozitiv la întrecerea care se desfășoară în Sala Sporturilor Gabriela Szabo. A fost 79-70 pentru baschetbaliștii noștri, care au reușit să răpună câștigătoarea Cupei României.

Așa cum era de așteptat, startul confruntării a fost unul echilibrat, chiar sărac în realizări pe tabela de marcaj. Ambele formații au comis numeroase erori, iar partida nu a avut un ritm ridicat. Andrija Stipanović s-a remarcat sub panou, astfel că ardelenii au terminat primul sfert la scorul de 7-14. Devoe Joseph și Hickey au furnizat puncte pentru Voluntari în actul secund, așa că situația s-a strâns pe tabelă până la pauză, scor 30-34 în favoarea noastră.

În sfertul al treilea, combatantele au oferit mai mult spectacol ofensiv. La U-Banca Transilvania a strălucit Marquis Wright, în timp ce Karel Guzman și-a făcut simțită prezența pe ambele faze ale jocului. Cubanezul a finalizat chiar un alley-oop extrem de spectaculos, care a dat energie echipei. CSO Voluntari a răspuns prin Joseph și Lee, dar băieții lui Mihai Silvășan au strâns rândurile în defensivă. Patrick Richard și-a pedepsit adversarii de la mare distanță, pe când Karlo Žganec a contribuit cu un joc consistent sub panou. U-Banca Transilvania s-a desprins inclusiv la 15 puncte în actul patru, suficient pentru o victorie.

Karlo Žganec, jucător U-Banca Transilvania

Am început bine meciul. Mă refer aici la defensiva din primul sfert. Le-am permis adversarilor să marcheze numai șapte puncte, dar apoi și-au revenit. Au înscris aruncări de trei puncte, însă ne-am adaptat în apărare pe parcurs. Am controlat meciul și sunt bucuros de această victorie. Mâine va fi o zi de pauză, ne odihnim și pregătim totodată confruntările cu Steaua și Constanța.

Mihai Silvășan, antrenor principal U-Banca Transilvania

A fost un meci disputat, împotriva câștigătoarei Cupei României. Am întâlnit o echipă foarte bună, care se bate pentru un loc în TOP 4, dacă nu chiar pentru finală. Am fost agresivi din punct de vedere defensiv încă din primul minut. Asta ne-a adus victoria. Era important să jucăm bine și să câștigăm. Voiam să ne revenim după eșecul de la turneul Cupei României. Am câștigat acest al doilea meci, mai avem două partide. Mâine trebuie să ne odihnim și să fim pregătiți pentru viitoarele partide. Deși aparent întâlnim adversari mai slabi ca Voluntariul, cel puțin pe hârtie, noi trebuie să avem atitudinea potrivită. Trebuie să dăm totul pentru a câștiga cele două meciuri.