U-Banca Transilvania își continuă parcursul perfect din campionat

Baschetbaliștii noștri nu au întâmpinat emoții în deplasarea efectuată joi, la Miercurea Ciuc. U-Banca Transilvania s-a impus mai ușor decât o arată scorul de 86-73. Partida a putut fi urmărită în direct pe FRB TV.

Echipa lui Mihai Silvășan a făcut un antrenament bun înaintea duelului din Basketball Champions League cu Brindisi. Astfel, am condus pe tabelă cu 0-7, apoi am încheiat primul sfert sub adăpostul a 12 puncte, 16-28. Bogdanovic a apropiat-o pe Miercurea Ciuc la șapte puncte, 21-28, dar am răspuns imediat prin Stefan Birčević. Ulterior, Ștefan Grasu ne-a desprins la 28-45, chiar înainte de pauza mare. Diferența înregistrată a fost suficientă ca U-Banca Transilvania să bifeze un nou rezultat pozitiv.

Mihai Silvășan, antrenor U-Banca Transilvania

Nu sunt foarte multe de spus. Singurul lucru bun este acela că nu avem accidentați. Am controlat meciul, nu s-a pus problema învingătoarei. Ne-am făcut datoria și am câștigat, chiar dacă multe aspecte nu ne-au mulțumit. De acum înainte ne concentrăm pe partida cu Brindisi, care este extrem de importantă. Vom întâlni un adversar de un alt calibru.

Stefan Birčević, jucător U-Banca Transilvania

A fost un meci dificil pentru noi, în prima repriză am jucat foarte bine. Apoi ne-am pierdut din intensitate. Trebuie să pregătim mai bine meciul cu Brindisi și să fim mai energici. Miercuri sperăm să avem fani mulți alături de noi, este important ca ei să ne susțină.