U-Banca Transilvania se impune clar în derby-ul cu BC CSU Sibiu

Nu s-a pus problema învingătoarei în Derby-ul Transilvaniei. U-Banca Transilvania a reușit să o învingă pe BC CSU Sibiu și rămâne numai cu victorii în actualul sezon al Ligii Naționale. La finalul confruntării din Sala Transilvania, tabela a indicat 99-65.

Am deschis scorul cu ajutorul lui Mihai Măciucă, apoi ne-am desprins rapid la 3-9. Același Măciucă și-a trecut în cont două triple marcate la rând, astfel că U-Banca Transilvania s-a desprins la 6-22.

În sfertul al doilea a venit rândul sibienilor să înscrie de la mare distanță prin Moneya Pratt și Nandor Kuti, americanul reușind să își ajute colegii să vină la 5 lungimi, 30-35. Imediat am răspuns prin D.J. Seeley și Mihai Măciucă, aflat în mare formă. În actul al treilea a ieșit la rampă Emi Cățe, care a dominat situația în spațiul de trei secunde. Alb-negrii au plimbat eficient mingea, omul liber fiind găsit cu ușurință. Practic, nu le-am dat șanse adversarilor, din moment ce am fost superiori la toate capitolele.

U-Banca Transilvania are un bilanț de 16 victorii în Grupa 1-10 și o va înfrunta în etapa următoare pe CSM Constanța. Partida este programată vineri, 29 martie, la BTarena.

Mihai Silvășan, antrenor U-Banca Transilvania

A fost un meci în care am rămas cu un gust foarte plăcut. Am avut de la început o atitudine corectă, am jucat un baschet de calitate și am reușit să ne impunem fără probleme într-o sală în care nu se câștigă deloc ușor. Atmosfera a fost foarte frumoasă, însă cred că am meritat pe deplin victoria. Mâine va fi o zi de pauză și după aceea vom reveni la treabă!