U-Banca Transilvania trece de Steaua în turneul de la Voluntari

U-Banca Transilvania a ajuns la 15 rezultate pozitive în Liga Națională. Baschetbaliștii noștri au depășit-o și pe Steaua București în turneul de la Voluntari. Confruntarea de vineri s-a încheiat la scorul de 94-84 în favoarea ardelenilor.

Clujenii au început ca din pușcă și au condus cu 10-1 după un slam-dunk al lui Ștefan Grasu. Mandache și Brown au sunat trezirea în tabăra militarilor, însă U-Banca Transilvania a încheiat primul sfert în notă pozitivă, 28-20. Ulterior, în actul secund, elevii lui Mihai Silvășan s-au aflat în continuare la cârma jocului. Andrija Stipanovic a dominat încă o dată spațiul de trei secunde, iar Justin Edwards a ieșit la rampă cu pătrunderi spectaculoase. La pauză, tabela indica 51-41 în favoarea studenților.

Diferența a crescut și în actul trei, mai ales că Donatas Tarolis a oferit un joc consistent pe faza ofensivă. U-Banca Transilvania a redus din intensitate în sfertul decisiv și Steaua a profitat. Creek a înscris de la mare distanță și a limitat ecartul la cinci lungimi, 82-77. Replica a venit de la Tarolis și Marquis Wright, în timp ce Karel Guzman a zguduit panoul cu un slam-dunk la scorul de 81-92, risipind orice emoție pe final.

Mihai Silvășan, antrenor principal U-Banca Transilvania

A fost un meci greu, în care am avut probleme. Am controlat partida, dar adversarul s-a ținut aproape de noi. Știam că sunt o echipă incomodă, cu jucători buni, capabili să facă diferența. Nici concentrarea noastră nu a fost maximă. Nu am avut intensitatea din jocul cu Voluntari. Apărarea a lăsat de dorit, am primit 84 de puncte, ceea ce e foarte mult. Nu a fost cel mai reușit meci. Până la urmă, victoria e victorie, iar turneul este unul lung. Nu poți să dai 100% de fiecare dată, trebuie să înțelegem asta. Vrem ca mâine să avem o atitudine bună, în duelul cu Constanța.

Donatas Tarolis, jucător U-Banca Transilvania

A fost un meci greu pentru noi. Trebuie să ascultăm mai bine indicațiile antrenorului și să ne concentrăm timp de 40 de minute. Trebuie să jucăm mai bine, să avem mai multă mândrie și să fim mai puternici. Nu este o diferență mare, însă mă bucur că am câștigat. Aceste zile sunt dificil de gestionat. Avem multe meciuri, dar staff-ul nostru face o treabă perfectă și ne ajută să ne recuperăm. Astfel rămânem pregătiți!