Victoria cu numărul 13 pentru U-Banca Transilvania în campionat

U-Banca Transilvania nu a întâmpinat probleme în primul meci al turneului de la Voluntari. Baschetbaliștii noștri au depășit-o pe ABC Athletic Constanța, scor 94-47. Partida s-a desfășurat în Sala Sporturilor Gabriela Szabo și a putut fi urmărită în direct la Digi Sport, Look Sport și FRB TV.

Echipa clujeană s-a instalat repede la cârma încleștării, conducând cu 10-2 după nici trei minute de joc. În cele din urmă, studenții s-au desprins la 20-9 la finalul primului act. În sfertul secund, echipa condusă de Alexandru Olteanu a oferit o altă intensitate. Pe de altă parte, ardelenii nu s-au regăsit în atac, au pierdut mai multe posesii și au găsit totodată cu greu drumul spre coș. Drept urmare, tabela indica la pauză 35-31.

În actul al treilea, U-Banca Transilvania și-a impus ritmul într-o manieră autoritară. Andrija Stipanovic a contribuit prin puncte de sub panou, pe când Patrick Richard și Marquis Wright au făcut șah-mat defensiva constănțenilor. Dobrogenii au putut răspunde doar prin Schneider, dar fără prea mare efect. Alb-negrii au beneficiat de o diferență liniștitoare, iar în ultimele minute Mihai Silvășan a folosit tinerii jucători.

Mihai Silvășan, antrenor principal U-Banca Transilvania

Au fost două reprize total opuse. În prima parte nu am avut atitudinea care trebuia. Era clar că suntem favoriți, dar nu am arătat acest lucru pe teren. Am revenit în repriza secundă cu o altă atitudine. Ne-am apărat mult mai bine, în sfertul trei am lăsat doar șase puncte. Mă bucur că nu s-a accidentat nimeni și așteptăm meciul de mâine cu Voluntari. Noi ne dorim să câștigăm fiecare meci. Nu este simplu, nu câștigăm o partidă doar prezentându-ne pe teren. Trebuie să fim concentrați, să avem mentalitatea potrivită la fiecare antrenament și apoi la fiecare meci. Patrick Richard a evoluat ca român astăzi. Nu știu cât de relevant a fost acest aspect când vine vorba despre meciul de astăzi. Împotriva Voluntariului ne vom face o idee mai clară. Evident, este un plus pentru noi. Este un jucător de mare valoare. Prin faptul că el este român se vor schimba puțin rolurile, dar cu siguranță este un câștig mare. Noi trebuie să jucăm bine ca echipă și să demonstrăm că suntem o formație bună, care merită să câștige meciurile.