Victoria cu numărul 20 pentru U-Banca Transilvania

U-Banca Transilvania a încheiat cu brio un nou turneu al Ligii Naționale. Clujenii au ajuns la 20 de victorii, după ce au depășit-o sâmbătă seara pe CSM VSK Miercurea Ciuc. Jucătorii lui Duško Vujošević și Mihai Silvășan s-au impus cu 86-66.

Gruparea din județul Harghita a fost extrem de motivată în debutul partidei. Primele puncte au venit de la Vlad Corpodean, iar U-Banca Transilvania și-a găsit cu greu ritmul. În plus, ciucanii au fost atenți la recuperările ofensive și s-au dublat perfect, pentru a îngreuna atacul nostru. Drept dovadă, după primul sfert, trupa lui Laszlofy Botond conducea cu 17-10.

În actul secund, alb-negrii au copleșit defensiva adversarilor. Patrick Richard și-a făcut simțită prezența la finalizare, pe când Andrija Stipanović a adus puncte în spațiul de trei secunde. Marquis Wright ne-a ajutat să egalăm la 32 printr-o reușită de la mare distanță, apoi ne-am instalat la cârma încleștării. Am beneficiat de puncte din partea tuturor jucătorilor, Modibo Diaby intrând foarte bine în meci. Totodată, Žganec, Edward și Guzman ne-au ținut la 20 de puncte de adversari.

Karlo Žganec, jucător U-Banca Transilvania

Cel mai bine este să joci acasă, dar nu am început meciul așa cum trebuia. Am întâmpinat probleme în prima repriză, dar apoi am jucat mai bine. Am fost mai agresivi. Poate că în primul sfert i-am subestimat pe cei de la Miercurea Ciuc, le-am permis aruncări ușoare. În repriza a doua am depus un efort și i-am depășit. Muncim din greu la antrenamente, însă până acum nu am obținut nimic. Din contra, am ratat Cupa României și nu am ajuns în grupele Champions League. Trebuie să fim umili și să muncim în continuare. Cu siguranță partidele viitoare vor fi mai grele.

Justin Edwards, jucător U-Banca Transilvania

Cu siguranță a fost un meci alunecos, să spun așa. Puteam să scăpăm partida din propriile mâini. I-am subestimat pe ciucani și asta a fost o problemă. Au avut o formulă scundă, însă ne-am descurcat și i-am învins. Ne-a fost greu să jucăm și fără Donatas Tarolis, Ștefan Grasu sau Szabolcs Santa. Karlo a trebuit să joace minute mai multe, dar ne-am adaptat. Niciodată nu am câștigat atâtea meciuri la rând. Ar fi perfect să încheiem sezonul într-o asemenea notă.