Cele trei echipe înscrise de U-BT la categoria Under 13 vor disputa în week-end-ul 9-10 martie meciurile celei de-a 10-a etape a primei faze a Campionatului Național.

Ținându-se cont de clasarea în runda precedentă, U-BT 1 va evolua tot în Grupa C1, alături de CSȘ Târgu Jiu și LPS Viitorul - CSU Pitești. Gazda etapei va fi clubul nostru. 

Cu echipa din Târgu Jiu, U-BT 1 s-a confruntat în etapa a 8-a (scor 114-31) și a 6-a (108-57), etapă în care au dat piept și cu echipa piteșteană (scor 79-19). U-BT 1 a mai învins o dată formația din Trivale în runda a 4-a, cu 109-28.

U-BT 2 va evolua în etapa a 10-a la Craiova, în Grupa D3, și va înfrunta gazdele de la ACS Champions București-Craiova și pe CSȘ Sighetu Marmației. Cu craiovenii, sportivii noștri s-au întâlnit în etapa a 3-a, învingând cu 76-41, dar și în a 5-a rundă, scor 86-41 și a 7-a, scor 61-40. Cu maramureșenii, U-BT 2 a jucat în etapa a 7-a, scor 70-41 și a 5-a, 83-56.

U-BT 3 va evolua în Grupa C3, alături de ACS Transilvania Brașov și Juniors Craiova, ultima fiind și gazda etapei. Cu craiovenii, U-BT 3 a jucat în etapa a 7-a, învingând cu 65-44. ACS Transilvania Brașov este un adversar nou pentru echipa noastră. 

Vom reveni cu programul meciurilor după stabilirea lor. 

U-BT 1 este antrenată de Mioara Iurian, principal și Andrei Cosma, secund, U-BT 2 este pregătită de Simona Mușat și Grunwald Gyorgy, iar U-BT 3 este pregătită de Mihai Popa și Amalia Török. Preparator fizic al echipelor noastre este Andrei Bălan.

După disputarea a 12 etape, echipele care rămân pe primele două poziții în grupele A1, B1, C1 și D1 se califică la Turneul Final, celelalte echipe jucând pentru clasament.