Echipele noastre de Under 13 vor juca ]n acest week-end ultima etapă a primei părți a Campionatului Național.

U-BT 1 va evolua în continuare în Grupa C1, alături de CSU Brașov și Alpha Sport Team Sibiu. Cu echipa de la poalele Tâmpei, sportivii antrenați de Mioara Iurian au jucat în etapa a 2-a (125-44, la Cluj-Napoca), în schimb sibienii ne vor fi adversari pentru prima dată. Ambele adversare s-au întâlnit de multe ori cu celelalte două formații înscrise de clubul nostru la această categorie.

Primele două clasate în Grupa C1 se vor califica la Turneul Final.  Grupa C1 se va desfășura duminică, 7 aprilie, la Sala Sporturilor Transilvania din Sibiu, în organizarea Alpha Sport Team, după următorul program: 

  • 10.00 U-BT 1 Cluj-Napoca - CSU Brașov
  • 13.30 CSU Brașov - Alpha Sport Team Sibiu
  • 16.00 Alpha Sport Team Sibiu - U-BT 1 Cluj-Napoca

U-BT 2 va juca în Grupa D3, alături de CSȘ Sighetu Marmației și ACS Champions București-Craiova. Baschetbaliștii Simonei Mușat își cunosc bine adversarii, întrucât s-au mai întâlnit cu ei în câteva rânduri în actuala ediție de campionat. 

Astfel, cu maramureșenii, U-BT 2 a jucat în etapa a 5-a (83-56 la Cluj-Napoca), a 7-a (70-41, la Craiova) și a 10-a (54-50, la Craiova). În privința întâlnirilor cu ACS Champions, avem consemnate meciuri în etapa a 3-a (76-41, la Oradea), etapa a 5-a (86-41, la Cluj-Napoca), etapa a 7-a (61-40, la Craiova) și în runda a 10-a (58-66, la Craiova).

Meciurile Grupei D3 vor fi găzduite de către clubul nostru la Sala Școlii ”Ion Agârbiceanu” din cartierul Mărăști, sâmbătă, 6 aprilie, după următorul program:

  • 11.30 CSȘ Sighetu Marmației - Champions București-Craiova
  • 14.00 Champions București-Craiova - U-BT 2 Cluj-Napoca
  • 16.30 U-BT 2 Cluj-Napoca - CSȘ Sighetu Marmației 

U-BT 3 va juca în această ultimă etapă în Grupa D2, alături de Lions Craiova și CSȘ Târgu Jiu. 

Cu echipa din Craiova, sportivii lui Mihai Popa au jucat o singură dată, în runda a 9-a, pierzând la Pitești cu 41-52. Cu cei din Târgu Jiu, U-BT 3 s-a confruntat în etapa a 5-a, cedând cu 49-76 chiar pe terenul adversarului.

Meciurile din Grupa D2 se vor juca la Târgu Jiu, la Sala Sporturilor ”Voievod Litovoi” sâmbătă, 6 aprilie, după următorul program:

  • 09.30 CSȘ Târgu Jiu - U-BT 3 Cluj-Napoca
  • 12.00 U-BT 3 Cluj-Napoca Lions Craiova
  • 16.00 Lions Craiova - U-BT 3 Cluj-Napoca

IMPORTANT: Echipele necalificate la Turneul Final, deci și U-BT 2 și U-BT 3, își încheie competiția în acest sezon odată cu etapa a 12-a, conform FR Baschet! 

U-BT 1 este antrenată de Mioara Iurian, principal și Andrei Cosma, secund, U-BT 2 este pregătită de Simona Mușat și Grunwald Gyorgy, iar U-BT 3 este pregătită de Mihai Popa și Amalia Török. Preparator fizic al echipelor noastre este Andrei Bălan.