În perioada 8-12 mai are loc la București, în organizarea clubului BC Slam, ultima competiție din cadrul ediției 2018-2019 a Campionatului Național Under 13.

Echipa noastră, antrenată de Mioara Iurian, Andrei Cosma și Andrei Bălan (preparator fizic), a fost distribuită în Grupa 1, alături de BC Slam Alb București, CS Dinamo CSȘ Nr. 6 București și ACS Îngerii Băniei Craiova. În Grupa 2 vor juca echipele ACS Dan Dacian Portocaliu București, AS BC Valbon Arad, CSȘ Nr. 5 București și ACS Alpha Sport Team Sibiu.

U-BT 1 a învins clar prima oponentă, respectiv echipa bucureșteană CS Dinamo CSȘ 6, meciul fiind decis pe parcursul sfertului secund. 

  • U-BT 1 Cluj-Napoca - Dinamo CSȘ 6 București 99-58 (18-16, 31-9, 19-12, 31-21)
    • Marcatori U-BT 1: Szentkuti 22 (14 rec., 3 p.d., 5 int., 2 capace), Mureșan 21 (7 rec., 2 p.d., 6 int.), Panțel 20 (3 rec., 5 int., 2 capace), Văleanu 12 (6 rec., 1 p.d., 3 int.), Ciumbrudean 6 (1 rec., 3 int.), Pilea 4 (13 rec., 1 p.d., 1 capac), Ciuhuță 4 (6 rec., 1 p.d.), Bințințan 4 (5 rec., 1 int.), Maier 2 (3 rec., 1 p.d.), Giurgiu 2 (2 rec., 1 int.), Câmpean 2 (1 rec., 1 p.d.), Uță (1 rec.). 

MECIURILE SUNT LIVE PE YOUTUBE AICI!

În cadrul celor două grupe se joacă fiecare cu fiecare, primele două combatante din fiecare grupă urmând să se încrucișeze în semifinale, ultimele două jucând pentru locurile 5-8.

Iată programul și rezultatele meciurilor din Arena de Baschet:

  • Miercuri, 8 mai
    • 10.00 Dan Dacian Portocaliu - Alpha Sport Team Sibiu 85-43
    • 12.00 Valbon Arad - CSȘ 5 București 38-83
    • 14.00 U-BT 1 Cluj-Napoca - Dinamo CSȘ 6 București 99-58
    • 16.00 Slam Alb București - Îngerii Băniei Craiova 76-46
  • Joi, 9 mai
    • 10.00 CSȘ 5 București - Dan Dacian Portocaliu
    • 12.00 Îngerii Băniei Craiova - U-BT 1 Cluj-Napoca
    • 14.00 Alpha Sport Team Sibiu - Valbon Arad
    • 16.00 Dinamo CSȘ 6 București - Slam Alb București
  • Vineri, 10 mai
    • 10.00 Dinamo CSȘ 6 București - Slam Alb București
    • 12.00 Dan Dacian Portocaliu - Îngerii Băniei Craiova
    • 14.00 CSȘ 5 București - Alpha Sport Team Sibiu
    • 16.00 Slam Alb București - U-BT 1 Cluj-Napoca

Semifinalele vor avea loc sâmbătă, de la ora 14 și, respectiv, 16, urmând ca finalele să aibă loc duminică, de la ora 13 (finala mică) și 15 (finala mare).

CLASAMENT GRUPA 1

  • Campionatul Național Under 13
  • Turneul Final, Grupa 1
# Echipa P W L F-A PTS
1 U-BT 1 Cluj U13 3 3 0 261-159 6
2 B.C. Slam Alb București U13 3 2 1 223-185 5
3 Dinamo CSȘ 6 București U13 3 1 2 193-262 4
4 A.C.S. I.D. Îngerii Băniei Craiova U13 3 0 3 163-234 3

CLASAMENT GRUPA 2

  • Campionatul Național Under 13
  • Turneul Final, Grupa 2
# Echipa P W L F-A PTS
1 Dan Dacian Portocaliu București U13 3 3 0 259-138 6
2 C.S.Ș. Nr. 5 București U13 3 2 1 223-153 5
3 A.C.S. Alpha Sport Team Sibiu U13 3 1 2 159-223 4
4 A.C.S. B.C. Valbon Arad U13 3 0 3 131-258 3
Comentarii