Echipa noastră de Under 13, U-BT 1, antrenată de Mioara Iurian, Andrei Cosma și Andrei Bălan (preparator fizic), a încheiat cea de-a treia zi a Turneului Final al categoriei cu o victorie, în fața gazdelor de la BC Slam. .

U-BT 1 a dominat meciul, diferența pe tabelă crescând constant pe fondul unui joc combinativ și al unei apărări eficiente. Pe final, bucureștenii au încercat să recupereze din deficit, profitând de problemele cu faulturile din rândul echipei noastre, care a avut trei eliminați cu multe minute de joc rămase. 

  • BC Slam Alb București - U-BT 1 Cluj-Napoca 61-85 (15-21, 14-26, 13-16, 19-22)
    • Marcatori U-BT 1: Panțel 17 (6 rec., 2 int.), Văleanu 17 (2 rec., 2 p.d., 2 int.), Mureșan 14 (5 rec., 3 p.d.2 int.), Szentkuti 10 (5 rec., 7 p.d., 5 int., 1 capac), Ciumbrudean 9 (4 rec., 3 p.d., 4 int.), Bințințan 7 (7 rec., 2 p.d., 3 int.), Pilea 4 (10 rec., 1 p.d.), Câmpean 4 (1 rec., 1 p.d., 1 int.), Uță 2 (1 rec.), Ciuhuță 1, Maier (1 p.d.), Giurgiu (1 int.)

U-BT 1 a câștigat, astfel Grupa 1, urmând să evolueze în semifinale cu CSȘ 5 București. Iată rezultatele meciurilor din Arena de Baschet din faza grupelor:

  • Miercuri, 8 mai
    • 10.00 Dan Dacian Portocaliu - Alpha Sport Team Sibiu 85-43
    • 12.00 Valbon Arad - CSȘ 5 București 38-83
    • 14.00 U-BT 1 Cluj-Napoca - Dinamo CSȘ 6 București 99-58
    • 16.00 Slam Alb București - Îngerii Băniei Craiova 76-46
  • Joi, 9 mai
    • 10.00 CSȘ 5 București - Dan Dacian Portocaliu 55-76
    • 12.00 Îngerii Băniei Craiova - U-BT 1 Cluj-Napoca 40-77
    • 14.00 Alpha Sport Team Sibiu - Valbon Arad 77-53
    • 16.00 Dinamo CSȘ 6 București - Slam Alb București 54-86
  • Vineri, 10 mai
    • 10.00 Dinamo CSȘ 6 București - Îngerii Băniei Craiova 81-77
    • 12.00 Dan Dacian Portocaliu - Valbon Arad 98-40
    • 14.00 CSȘ 5 București - Alpha Sport Team Sibiu 85-39
    • 16.00 Slam Alb București - U-BT 1 Cluj-Napoca 61-85

În semifinalele de sâmbătă, 11 mai, Dan Dacian Portocaliu București va întâlni pe Slam Alb București de la ora 14, în timp ce U-BT 1 dă piept cu CSȘ 5 București de la ora 16.

MECIURILE POT FI URMĂRITE LIVE PE YOUTUBE AICI!

CLASAMENT TURNEUL FINAL GRUPA 1

  • Campionatul Național Under 13
  • Turneul Final, Grupa 1
# Echipa P W L F-A PTS
1 U-BT 1 Cluj U13 3 3 0 261-159 6
2 B.C. Slam Alb București U13 3 2 1 223-185 5
3 Dinamo CSȘ 6 București U13 3 1 2 193-262 4
4 A.C.S. I.D. Îngerii Băniei Craiova U13 3 0 3 163-234 3

CLASAMENT TURNEUL FINAL GRUPA 2

  • Campionatul Național Under 13
  • Turneul Final, Grupa 2
# Echipa P W L F-A PTS
1 Dan Dacian Portocaliu București U13 3 3 0 259-138 6
2 C.S.Ș. Nr. 5 București U13 3 2 1 223-153 5
3 A.C.S. Alpha Sport Team Sibiu U13 3 1 2 159-223 4
4 A.C.S. B.C. Valbon Arad U13 3 0 3 131-258 3