Echipa noastră de Under 13, U-BT 1, antrenată de Mioara Iurian, Andrei Cosma și Andrei Bălan (preparator fizic), joacă în această perioadă în cadrul Turneului Final al categoriei, la București, în organizarea BC Slam. U-BT 1 joacă în Grupa 1, alături de BC Slam Alb București, CS Dinamo CSȘ Nr. 6 București și ACS Îngerii Băniei Craiova. În Grupa 2 vor juca echipele ACS Dan Dacian Portocaliu București, AS BC Valbon Arad, CSȘ Nr. 5 București și ACS Alpha Sport Team Sibiu.

U-BT 1 bifat astăzi cea de-a doua victorie, în fața echipei craiovene ACS Îngerii Băniei, soarta jocului fiind stabilită încă din primele minute. 

  • Îngerii Băniei Craiova - U-BT 1 Cluj-Napoca 40-77 (4-32, 20-21, 8-11, 8-13)
    • Marcatori U-BT 1: Szentkuti 20 (11 rec., 2 p.d), Văleanu 11 (5 p.d., 6 int.), Panțel 10 (8 rec., 4 int.), Mureșan 7 (4 rec., 3 p.d., 2 int.), Bințințan 6 (4 rec., 2 int., 1 capac), Ciumbrudean 6 (1 rec., 1 int.), Pilea 5 (8 rec., 2 int.), Maier 4 (2 rec., 3 p.d., 2 int.), Câmpean 4 (2 rec.), Giurgiu 2 (3 rec., 3 p.d., 1 int.), Ciuhuță 2 (2 rec.), Uță (2 rec., 1 int., 1 capac). 

MECIURILE SUNT LIVE PE YOUTUBE AICI!

În cadrul celor două grupe se joacă fiecare cu fiecare, primele două combatante din fiecare grupă urmând să se încrucișeze în semifinale, ultimele două jucând pentru locurile 5-8.

Iată programul și rezultatele meciurilor din Arena de Baschet:

  • Miercuri, 8 mai
    • 10.00 Dan Dacian Portocaliu - Alpha Sport Team Sibiu 85-43
    • 12.00 Valbon Arad - CSȘ 5 București 38-83
    • 14.00 U-BT 1 Cluj-Napoca - Dinamo CSȘ 6 București 99-58
    • 16.00 Slam Alb București - Îngerii Băniei Craiova 76-46
  • Joi, 9 mai
    • 10.00 CSȘ 5 București - Dan Dacian Portocaliu 55-76
    • 12.00 Îngerii Băniei Craiova - U-BT 1 Cluj-Napoca 40-77
    • 14.00 Alpha Sport Team Sibiu - Valbon Arad 77-53
    • 16.00 Dinamo CSȘ 6 București - Slam Alb București 54-86
  • Vineri, 10 mai
    • 10.00 Dinamo CSȘ 6 București - Îngerii Băniei Craiova 81-77
    • 12.00 Dan Dacian Portocaliu - Valbon Arad 98-40
    • 14.00 CSȘ 5 București - Alpha Sport Team Sibiu 85-39
    • 16.00 Slam Alb București - U-BT 1 Cluj-Napoca

Semifinalele vor avea loc sâmbătă, de la ora 14 și, respectiv, 16, urmând ca finalele să aibă loc duminică, de la ora 13 (finala mică) și 15 (finala mare).

CLASAMENT GRUPA 1

  • Campionatul Național Under 13
  • Turneul Final, Grupa 1
# Echipa P W L F-A PTS
1 U-BT 1 Cluj U13 3 3 0 261-159 6
2 B.C. Slam Alb București U13 3 2 1 223-185 5
3 Dinamo CSȘ 6 București U13 3 1 2 193-262 4
4 A.C.S. I.D. Îngerii Băniei Craiova U13 3 0 3 163-234 3

CLASAMENT GRUPA 2

  • Campionatul Național Under 13
  • Turneul Final, Grupa 2
# Echipa P W L F-A PTS
1 Dan Dacian Portocaliu București U13 3 3 0 259-138 6
2 C.S.Ș. Nr. 5 București U13 3 2 1 223-153 5
3 A.C.S. Alpha Sport Team Sibiu U13 3 1 2 159-223 4
4 A.C.S. B.C. Valbon Arad U13 3 0 3 131-258 3