Echipele noastre de Under 14 au avut parcursuri excelente în cadrul Campionatului Național, etapa a 2-a, reușind să bifeze fiecare câte două victorii și, astfel, să câștige grupele în care au evoluat. 

U-BT 1 a jucat în Grupa C1, alături de ABC Magic Satu Mare și LPS Târgu Mureș, ultima dintre ele fiind gazda turneului. Rezultatele meciurilor de sâmbătă pentru băieții lui Mihai Racovițan au fost:

  • U-BT 1 Cluj-Napoca - LPS Târgu Mureș 74-68
  • ABC Magic Satu Mare - U-BT 1 Cluj-Napoca 35-101

CLASAMENT GRUPA C1

  • Campionatul Național U14 2019-2020
  • Etapa 2 U14 Grupa C1
# Echipa P W L F-A PTS
1 U-BT 1 Cluj U14 2 2 0 175-103 4
2 L.P.S. Târgu Mureș U14 2 1 1 159-110 3
3 A.B.C. Magic Satu Mare U14 2 0 2 71-192 2

Cea de-a doua echipă înscrisă de clubul nostru la această categorie, U-BT 2, antrenată de Simona Mușat, a găzduit turneul Grupei C3, reușind să se impună în ambele confruntări disputate sâmbătă la sala Școlii Gimnaziale ”Ion Agârbiceanu”:

  • LPS Cetate Deva - U-BT 2 Cluj-Napoca 28-80
  • U-BT 2 Cluj-Napoca - CSȘ Brașovia Brașov 103-11

CLASAMENT GRUPA C3

  • Campionatul Național U14 2019-2020
  • Etapa 2 U14 Grupa C3
# Echipa P W L F-A PTS
1 U-BT 2 Cluj U14 2 2 0 183-39 4
2 Cetate Deva U14 2 1 1 84-119 3
3 C.S.Ș. Brașovia Brașov U14 2 0 2 50-159 2

Pentru calificarea la Turneul Final se vor disputa 10 etape (incluzând aici etapa preliminară). După fiecare etapă, echipele primesc un număr de puncte în funcție de locul ocupat în grupele valorice, existând un clasament general împărțit pe două zone geografice (Grupele A și B, respectiv C și D). 

În următoarele etape, câștigătoarele grupelor valorice 1 vor primi 9 puncte, locurile doi 8 puncte, iar ultimele clasate 7, la fel ca formațiile care câștigă grupele valorice 2. În acestea, locul secund primește 6 puncte și locul al treilea 5. Tot 5 primesc câștigătoarele grupelor valorice 3, 4 puncte vor fi acordate locului al doilea și trei puncte pentru ultimul loc. În mod similar, în ultima grupă valorică se vor acumula trei puncte la câștigătoarea grupei, două la ocupanta locului secund și unul pentru ultimul loc. 

În primele două etape, echipele noastre au acumulat 12 puncte (U-BT 1) și, respectiv, 7 puncte (U-BT 2). U-BT 1 va evolua și în etapa a 3-a în Grupa C1, iar U-BT 2 va urca în grupa valorică 2. Vom reveni cu componența grupelor și locațiile de disputare pentru această rundă.

Se vor califica la Turneul Final primele patru echipe din cele două clasamente generale regionale (așadar, 4 din grupele A și B și 4 din C și D).