Clubul nostru a debutat cu victorie la Turneul Final al categoriei Under 14, pe care îl organizează în aceste zile la Sala Sporturilor ”Horia Demian”.

Sportivii noștri au dat piept în prima zi cu bucureștenii de la CSȘ 4 Lumina, după un meci pe care l-au început foarte slab, pierzând primul sfert la o diferență de 15 puncte. Baschetbaliștii lui Sergiu Popa și-au revenit rapid și și-au însușit următoarele secvențe foarte clar, astfel încât victoria a fost una firească. 

  • U-BT Cluj - CSȘ 4 Lumina București 94-63 (13-28, 27-8, 27-20, 27-7)
    • Marcatori U-BT: Somăcescu 34 (12 rec., 1 p.d., 3 int. 1 capac), Georgescu 14 (3 rec., 2 p.d.), Cupșa 12 (8 rec., 4 p.d., 2 int.), Ciortea 10 (2 rec., 3 p.d.), Hanga 7 (3 rec., 1 int.), Bota 6 (1 rec.), Trif 5 (8 rec., 1 p.d., 1 int.), Szentkuti 4 (3 rec., 2 p.d., 2 int.), Boldan 2 (4 rec., 1 int.), Nistor (2 rec., 2 p.d., 3 int.), Văleanu (2 rec., 1 p.d.), Boboș (2 rec.).

Iată rezultatele primei zile:

  • 10.00 CS Otopeni - CSU Sibiu 93-43
  • 12.00 Champions București-Craiova - CN Aurel Vlaicu București 81-71
  • 14.00 Dan Dacian București - LPS Târgu Mureș 109-41
  • 16.00 U-BT Cluj-Napoca - CSS4 Lumina București 94-63

CLASAMENT GRUPA 1

  • Turneul Final, Grupa 1
# Echipa P W L PTS
1 U-BT 1 Cluj U14 3 3 0 6
2 Dan Dacian București U14 3 2 1 5
3 C.S.Ș. 4 Lumina București U14 3 1 2 4
4 L.P.S. Târgu Mureș U14 3 0 3 3
Vezi detalii

CLASAMENT GRUPA 2

  • Turneul Final, Grupa 2
# Echipa P W L PTS
1 C.S. Otopeni U14 3 3 0 6
2 B.C. C.S.U. Sibiu U14 3 1 2 4
3 A.C.S. Champions București-Craiova U14 3 1 2 4
4 C.N. Aurel Vlaicu București U14 3 1 2 4
Vezi detalii

Iată programul meciurilor ce se vor disputa la Sala Sporturilor ”Horia Demian”:

  • Joi, 30 mai:
    • 10.00 CSS4 Lumina București - Dan Dacian București 33-88
    • 12.00 CSU Sibiu - Champions București-Craiova 88-79
    • 14.00 CN Aurel Vlaicu București - CS Otopeni 44-78
    • 16.00 LPS Târgu Mureș - U-BT Cluj-Napoca 40-102
       
  • Vineri, 31 mai: 
    • 10.00 CN Aurel Vlaicu București - CSU Sibiu LIVE AICI
    • 12.00 CS Otopeni - Champions București-Craiova LIVE AICI
    • 14.00 CSS4 Lumina București - LPS Târgu Mureș LIVE AICI
    • 16.00 Dan Dacian București - U-BT Cluj-Napoca LIVE AICI
       
  • Sâmbătă, 1 iunie:
    • 10.00 Loc 3 G1 - Loc 4 G2 (locurile 5-8)
    • 12.00 Loc 3 G2 - Loc 4 G1 (locurile 5-8)
    • 14.00 Loc 1 G2 - Loc 2 G1 (semifinală)
    • 16.00 Loc 1 G1 - Loc 2 G2 (semifinală)
       
  • Duminică, 2 iunie:
    • 10.00 Meci pentru locul 7
    • 12.00 Meci pentru locul 5
    • 14.00 Finala mică
    • 16.00 Finala