Generația 2004 a clubului nostru a încheiat în acest week-end parcursul din Campionatul Național 2018-2019, în urma ratării calificării la Turneul Final. Federația Română de Baschet nu organizează meciuri de clasament pentru această categorie, astfel că echipa noastră de Under 15 este prima care intră în vacanță.

Sistemul competițional a presupus, în acest caz, doar 14 meciuri în întrecerea internă, pe parcursul a șase luni. În Campionatul Național, U-BT a avut un bilanț de nouă victorii și cinci înfrângeri. 

Sportivii noștri, antrenați de Horia Pascu și Sergiu Popa, asistați de preparatorul fizic Andrei Bălan, au avut un an dificil, confruntându-se cu numeroase accidentări. 

Echipa a fost înscrisă și în European Youth Basketball League, acolo unde a pierdut toate cele opt jocuri disputate în Grupa B

HORIA PASCU, antrenor U-BT:

Thumbnail

”Din păcate, un sezon nu foarte bun pentru echipa noastră, unul în care am avut momente foarte bune și unele mai puțin bune, din cauza accidentărilor. Un sezon în care am luptat atât pe plan național și internațional și am avut jocuri foarte bune în ambele competiții. Din punctul de vedere al competiției interne, îmi pare foarte rău ca s-a terminat prematur, am fost la 3 puncte sau câteva minute de calificarea la Turneul Final, însă câteva greșeli ne-au făcut să pierdem meciul decisiv cu echipa din Târgu Mureș.

Cu toții ne-am dorit o calificare în ultimul act, băieții merită mai mult decât arată clasamentul la ora actuală, sperăm ca împreună să trecem cât mai repede de acest eșec și ca, anul viitor, dacă ne ajută Dumnezeu să fim în formulă completă, să ne batem la medalie în Campionatul Național și pentru un parcurs cât mai bun pe plan internațional.

Îmi pare foarte rău pentru băieți, încă o dată, ei meritau mai mult decât acest rezultat! Țin să mulțumesc conducerii pentru susținere în întregul sezon, dar țin sa mulțumesc părinților care, indiferent că am jucat în țară sau străinătate, au venit în număr mare și ne-au susținut necondiționat, lucru care este de nemăsurat în cuvinte! 

Îi felicit pe toți sportivii care au muncit în acest sezon și au făcut sacrificii pentru a fi la nivel înalt atât la școală, cât și la antrenamente!

Împreună suntem U!

CLASAMENT FAZA SEMIFINALĂ:

  • Campionatul Național Under 15
  • Faza 2 U15 Grupa A
# Echipa P W L F-A PTS
1 Ș.G. M.V. Tonika Pucioasa U15 7 7 0 556-430 14
2 L.P.S. Bihorul Oradea U15 7 6 1 539-412 13
3 C.S.M. Târgu Mureș U15 7 4 3 494-501 11
4 B.C. Slam București U15 7 4 3 507-463 11
5 U-BT Cluj U15 7 3 4 482-421 10
6 Panathinaikos PBG București U15 7 2 5 397-451 9
7 C.S.Ș. Târgoviște U15 7 2 5 403-498 9
8 C.S.U. Brașov U15 7 0 7 352-554 7