Clubul nostru s-a înscris cu patru reprezentante în cadrul principalei competiții continentale dedicată juniorilor, European Youth Basketball League, organizată sub egida FIBA.

U-BT va participa, la fel ca anul trecut, la categoriile U14, U15, U16 și Junior, la ultima dintre ele cu o echipă de Under 17 (categoria permite jucători sub 20 de ani).

Ca și în anii precedenți, competițiile au parte de o fază a grupelor, divizată în două turnee în care echipele, distribuite în grupe de câte 9, joacă fiecare cu fiecare, în urma clasamentului calificându-se primele două în Play-Off. Această fază se joacă într-un singur turneu, primele două clasate urmând să evolueze în SuperFinală.

Clubul nostru va organiza, cu sprijinul Asociației Județene de Baschet Cluj, câte un turneu din faza grupelor categoriilor Under 14 și Under 16, la Cluj-Napoca.

U-BT evoluează în secțiunea Central Europeană a competiției, fiind repartizată în grupe după cum urmează (informațiile sunt preliminare):

  • Under 14 (născuți 2006)
    Grupa B,
    alături de Lokomotiv Plzen (Cehia), Oxygen Orange1 (Italia), TJ Dekstone Sokol Prazsky (Cehia), Bayern Munchen (Germania), Soproni Tigrisek SE (Ungaria), BC Megyeri Tigers (Ungaria), Inter Bratislava (Slovacia) și Szedeak Szeged (Ungaria).
    Turneu 1: Cluj-Napoca, 5-8 septembrie 2019 (dată probabilă)
    Turneu 2: Budapesta (Ungaria), 15-18 ianuarie 2020
  • Under 15 (generația 2005)
    Grupa B,
    împreună cu echipele Sussex Brighton (Marea Britanie), Korona Cracow (Polonia), Suadiye Istambul (Turcia), HoNsU Jyvaskyla (Finlanda), USK Praga (Cehia), Next Step Academy Rapallo (Italia), SBK Junior Levice (Slovacia), BKM SPU Nitra (Slovacia).
    Turneu 1: Praga, Cehia, 28 noiembrie - 1 decembrie 2019
    Turneu 2: Cracovia, Polonia, 6-9 februarie 2020
  • Under 16 (născuți 2004)
    Grupa B,
    alături de BA Perugia (Italia), Debreceni Kosarlabda Akademia (Ungaria), Oroszlany Lions (Ungaria), BC Balkan Botevgrad (Bulgaria), Basket Rimini Crabs (Italia), BC BEKO Belgrad (Serbia), Zsiros Academia (Ungaria) și TJ Dekstone Sokol Prazsky (Cehia).
    Turneu 1: Cluj-Napoca, 3-6 octombrie (dată probabilă)
    Turneu 2: Oroszlany, Ungaria, dată nestabilită încă
  • Junior (sportivi sub 20 de ani)
    Grupa A,
    împreună cu NBA Academy India, KK Mladost Zemun (Serbia), Skuru Basket Stockholm (Suedia), SBK Junior Levice (Slovacia), Szolnoki Sportcentrum (Ungaria), BK NH Tigers Ostrava (Cehia), Nyiregyhaza Blue Sharks (Ungaria) și Basket Rimini Crabs (Italia).
    Turneu 1: Nyiregyhaza, Ungaria, 19-22 septembrie 2019
    Turneu 2: Szolnok, Ungaria, 9-12 ianuarie 2020

European Youth Basketball League atrage an de an zeci de echipe de pe întreg continentul, în ultimii ani devenind o competiție interesantă și pentru cluburile din România. În acest an, alături de clubul nostru vor mai participa și echipe din Otopeni și Oradea la categoria Under 16.

U-BT este la al patrulea sezon de participare, în ediția precedentă înregistrând cele mai bune rezultate: calificare în Play-Off la categoriile Under 14 și Under 16. La Under 14, U-BT a ocupat locul al treilea, ratând la mustață participarea în Super Finală, în timp ce la Under 16 U-BT a evoluat în ultimul act grație unui wild card, în final ocupând poziția a 7-a la nivel continental!