Echipa noastră de Under 16 a încheiat cu bine deplasarea la București, în care a jucat două meciuri din cadrul Grupei A a Fazei Semifinale A, unul dintre ele fiind în fapt o restanță.

Vineri, jucătorii pregătiți de Branko Cuic, Mihai Racovițan și Andrei Bălan (preparator fizic) jucat meciul restant din etapa a 3-a, în compania bucureștenilor de la CSA Steaua București. Jocul a fost dominat de echipa noastră pe tot parcursul său. 

  • CSA Steaua București - U-BT Cluj-Napoca 58-92 (15-26, 17-23, 15-20, 11-23)

Sâmbătă, baschetbaliștii noștri au dat piept în Arena de Baschet cu CSU Știința București, echipă neînvinsă în Faza Semifinală A (două victorii, cu Steaua și CSȘ Târgoviște). Meciul a fost ceva mai echilibrat, dar controlat de U-BT.

  • Știința București - U-BT Cluj-Napoca 68-80 (17-28, 17-14, 18-24, 16-14)

Jocul face parte din etapa curentă, a 5-a, rundă în care s-au mai disputat partidele CSȘ Târgoviște - LPS Bihorul CSM Oradea 46-42 și CSA Steaua București - CS SCM Timișoara 101-72. 

Echipa noastră are la activ patru victorii în această fază, urmând să joace în etapa următoare, prima a returului, cu CSȘ Târgoviște pe teren propriu. În urma Fazei Semifinale, se califică primele trei clasate.