U16: Încheiem Campionatul European cu o înfrângere

România Under 16 a încheiat cu o înfrângere Campionatul European dedicat categoriei, respectiv Divizia B. Tricolorii au cedat ultimul joc al competiției, în compania Cehiei, terminând pe locul 8 în clasament.

Cehia a controlat meciul cap-coadă, nelăsând sportivilor noștri prea multe șanse. Primele 15 minute au fost controlate de cehi, însă elevii lui Branko Cuic și Sergiu Popa au ținut, cât de cât, ritmul. Însă lucrurile erau clare încă de la pauză, cehii terminând până la urmă cu cinci sportivi în double-digits.

Cehia - România 92-69 (24-17, 25-18, 21-16, 22-18)Marcatori România: Somăcescu 13 (3 rec., 1 p.d., 4 int.), Grasu 11 (8 rec., 2 p.d., 1 capac), Sucală 10 (7 rec., 1 p.d., 4 int.), Marinău 10 (5 rec., 1 p.d.), Cochela 6 (7 rec.), Schmidt 6 (2 rec., 1 p.d.), Licurici 5 (1 rec., 1 p.d., 2 int.), Năstruț 4 (1 p.d.), Pașca 4 (3 int.), Coste (2 rec.). Au mai jucat Turdean și Mandisodza.

Acesta a fost ultimul meci al României la ediția din Podgorica a Campionatului European. Cei cinci sportivi ai U-BT, alături de antrenorii Branko Cuic și Sergiu Popa se vor întoarce în țară și se vor alătura echipelor lor în pregătirea noului sezon competițional.