România Under 16 a debutat cu o victorie la Campionatul European Divizia B, competiție ce a debutat ieri la Podgorica, în Muntenegru. Tricolorii joacă în prima parte a turneului în Grupa B, alături de Slovacia, Finlanda, Austria, Marea Britanie și Belgia. Detalii despre componența echipei noastre găsiți AICI.

Joi seară, echipa condusă de Branko Cuic și Sergiu Popa, a învins selecționata Austriei, după un meci foarte disputat, controlat însă în a doua lui parte de către sportivii noștri. 

Debutul meciului a aparținut austriecilor, care s-au desprins rapid la 11-4 și au menținut distanța de 2-3 posesii până spre finalul primului sfert, când baschetbaliștii noștri au preluat inițiativa. 

Toate celelalte secvențe s-au desfășurat similar, cu austriecii cu motoarele turate în debut și cu România revenind puternic în a doua jumătate. 

Desprinderea decisivă s-a consemnat în ultimul sfert, austriecii reușind să mai micșoreze deficitul, ajuns la peste 15 puncte, pe fondul adâncirii rotației echipei noastre.

Austria - România 84-89 (20-25, 19-19, 20-20, 25-25)
Marcatori România:
Grasu 25 (9 rec., 3 p.d., 2 int., 2 capace), Sucală 24 (3 rec., 5 int.), Somăcescu 12 (7 rec., 2 p.d. 4 int.), Năstruț 11 (3X3, 1 int.), Licurici 9 (3 rec., 1 p.d., 2 int.), Mandisodza 6 (5 rec., 2 int.), Marinău 2 (2 rec., 1 p.d., 1 int.), Turdean (3 rec., 2 p.d., 1 int.), Cochela (2 rec.), Pașca (1 int.). Au mai jucat Schmidt, Coste.

În celelalte partide ale grupei, Marea Britanie a cedat cu Finlanda, scor 57-63, iar Belgia a surclasat categoric Slovacia cu 82-52.

Astăzi, România va întâlni Belgia de la ora 17, într-un meci ce se anunță foarte dificil și care poate fi urmărit live AICI. Tot astăzi, Finlanda va da piept cu Austria și Slovacia va juca cu Marea Britanie.

Primele două clasate din fiecare grupă vor avansa în competiția pentru locurile 1-8, următoarele două vor juca pentru locurile 9-16, în timp ce ultimele două poziții își vor disputa locurile 17-24.