U16: Victorie dificilă cu CSȘ 5 București

Etapa a 3-a a Fazei Semifinale a Campionatului Național Under 16 a programat un meci pe teren propriu pentru echipa noastră, adversară fiind echipa bucureșteană CSȘ 5.

Sportivii antrenați de Horia Pascu au avut probleme serioase la finalizare în primele 20 de minute de joc, oferind speranțe oaspeților. Aceștia au evoluat curajos și au încercat o apărare zonă agresivă, care a pus reale probleme sportivilor noștri.

Lucrurile au căpătat o altă turnură după pauză, când o defensivă mai agresivă a U-BT a echilibrat raportul de forțe, echipa noastră reușind să stăpânească ultimele minute de joc.

• U-BT Cluj-Napoca - CSȘ 5 București 66-62 (11-13, 16-20, 21-16, 18-13)

În celelalte meciuri ale rundei, ABC Laguna București s-a impus în deplasarea de la Galați, cu CSM, scor 76-67, în timp ce Dinamo CSȘ 6 București a învins tot în deplasare, la CSȘ Târgoviște, scor 74-52.

6 C.S.M. Galați U16 5 0 5 307-388 5

U-BT acumulează astfel 5 puncte în clasament, fiind pe poziția a treia. Etapa a 4-a este programată în week-end-ul viitor, sportivii noștri urmând să se deplaseze la București, pentru jocul cu Laguna. Celelalte meciuri ale etapei sunt Dinamo CSȘ 6 București - CSM Galați și CSȘ 5 București - CSȘ Târgoviște.