EYBL: O victorie și o înfrângere în ultima zi

U-BT încheie primul turneu din faza grupelor European Youth Basketball League, categoria Junior (Under 20) cu o victorie și un eșec, în ultima zi a competiției din Nyiregyhaza, Ungaria.

În primul meci al zilei, U-BT a controlat în totalitate jocul în fața maghiarilor de la Szolnok, echipă compusă din sportivi născuți 2002-2003. Primul sfert a fost ceva mai echilibrat, perioadă în care s-a consemnat pentru scurt timp echipa ungară la conducere. Însă din minutul 8, U-BT a apăsat pe pedala de accelerație și nu s-a oprit până când nu au pus 15 puncte diferență pe tabelă.

Ștefan Grasu s-a remarcat din nou cu un joc consistent, încheiat cu un double-double de senzație.

• Szolnoki Kosarlabda Akademia - U-BT Cluj-Napoca 62-72 (18-22, 20-16, 14-18, 15-16)
    • Marcatori U-BT: Grasu 35 (14 rec., 2 p.d.), Somăcescu 15 (7 rec., 1 p.d., 5 int.), Pașca 10 (2 rec., 1 p.d., 1 int.), Coste 5 (4 rec., 3 p.d.), Sucală 3 (3 rec., 3 p.d., 1 int.), Turdean 2 (3 rec., 1 p.d.), Boboș 2 (2 rec., 1 p.d.), Sfîrlea (2 rec.). A mai jucat Călugăreanu.

După doar câteva ore de odihnă, baschetbaliștii lui Milorad Perovic și Alex Irimia au intrat din nou pe parchet, de această dată împotriva echipei NBA Academy India.

U-BT a ținut piept adversarului doar în primele 15 minute, indienii folosindu-și la maxim talia atât în faza de atac, cât și în defensivă, pe fondul oboselii instalate în echipa noastră. Edificator în acest sens este raportul recuperărilor:

• U-BT Cluj-Napoca - NBA Academy India  56-80 (20-16, 11-23, 8-20, 17-21)
    • Marcatori U-BT: Grasu 13 (9 rec., 4 capace), Somăcescu 11 (6 rec., 3 p.d., 1 int.), Sfîrlea 7 (4 rec., 1 p.d., 1 int.), Sucală 7 (3 rec.), Coste 5 (3 rec., 1 p.d., 2 int.), Pașca 4 (2 rec.), Turdean 3 (1 rec., 1 int.), Zăpârțan 3 (2 rec.), Călugăreanu 3, Drăgan (1 rec., 1 p.d.). A mai jucat Boboș.

U-BT Cluj-Napoca se întoarce, astfel, cu un bilanț excelent, respectiv trei victorii și o înfrângere, având în vedere diferența de vârstă între sportivii noștri și majoritatea oponenților lor!

Cel de-al doilea turneu al Grupei A va avea loc tot în Ungaria, la Szolnok, în perioada 9-12 ianuarie 2020.