UPDATE: Sâmbătă, 14 iulie începe, în Germania, la Chemnitz, Campionatul European U 20, Grupa A valorică. Clubul nostru a avut trei jucători convocați, însă, din păcate doar doi vor lua startul la competiția europeană. David Vida s-a accidentat la genunchi în unul dintre meciuriel amicale cu Macedonia și s-a întors acasă. 

MIHAI SILVĂȘAN, antrenor principal România Under 20:

”Sâmbătă avem primul meci de la europene, ne prezentăm în Germania cu o echipă tânără, majoritatea sunt jucători născuți în anul 1999. Am avut bună de pregătire din punctul de vedere al atitudinii jucătorilor însă din păcate am avut parte de multe accidentări. Indiferente de problemele de lot sunt convins să jucătorii vor da tot ce e mai bun din ei”.

Lotul de 12 jucători care au făcut deplasarea în GermaniaAndrei Mureșan,  Camil Berculescu (ACS U-BT Cluj-Napoca),  Dragoș Diculescu (Steaua CSM Eximbank), Lucas Tohătan (BC SCM Timișoara), Tudor Fometescu (CSM Oradea), Ionuț Berceanu (SCM U Craiova), Andrei Calenic (Politehnica Iași), Edward Petrescu (BC CSU Sibiu), Cristian Chițu (Agronomia 4 Sports București),  Dimitri Georgiadis (Richmond, USA), Sabin Cârstoloveanu (Agronomia București), Tudor Gârbea (BC Tg. Mureș).

 

---------------------------

Trei sportivi ai clubului nostru au fost convocați la lotul național al României, categoria U20 în vederea participării la Campionatul European, grupa A valorică. Cei trei sportivi sunt: Andrei Mureșan, David Vida și Camil Berculescu.

Staff-ul echipe naționale:

 • Antrenor principal: Mihai Silvășan (ACS U-BT Cluj-Napoca)
 • Antrenori secunzi: Mihai Popa (CSM Mediaș), Sergiu Popa (ACS U-BT Cluj-Napoca),
 • Kinetoterapeut: Adrian Resteman (ACS U-BT Cluj-Napoca),
 • Preparator fizic: Andrei Bălan (ACS U-BT Cluj-Napoca).

Lotul lărgit: Andrei Mureșan, David Vida, Camil Berculescu (ACS U-BT Cluj-Napoca), Georges Darwiche, Dragoș Diculescu (Steaua CSM Eximbank), Lucas Tohătan (BC SCM Timișoara), Tudor Fometescu (CSM Oradea), Ionuț Berceanu (SCM U Craiova), Andrei Calenic (Politehnica Iași), Edward Petrescu (BC CSU Sibiu), Cristian Chițu (Agronomia 4 Sports București), Daniel Ioniță (Știința București), Daniel Mâinea (Athletic Constanța), Dimitri Georgiadis (Richmond, USA), Mihai Măciucă (Phoenix Galați).

Programul de pregătire:

 • 14 iunie – 5 iulie 2018 – Cantonament de pregătire în București
 • 5-8 iulie 2018 – Meciuri de verificare în Macedonia (la Skopje)
 • 8-12 iulie 2018 – Cantonament de pregătire în București
 • 14-22 iulie 2018 – Campionatul European U20, Divizia A

Campionatul European,grupa A valorică va avea loc în perioada 14 - 22 iulie 2018 în Germania, la Chemnitz. România se află în grupa C, alături de Grecia, Israel, Germania.

Programul meciurilor:

 • Sâmbătă, 14 iulie, ora 16.45 (ora României) România - Grecia LIVE LIVEO 
 • Duminică, 15 iulie, ora 19.00 (ora României):  Israel - România LIVE LIVEO 
 • Luni, 16 iulie, ora 21.15 (ora României)  România - Germania  LIVE LIVEO 
Comentarii